Z pewnością każdy, kto ubiegał się o kredyt hipoteczny, spotkał się z pojęciem operatu szacunkowego. Jest to jeden z dokumentów wymaganych przez bank. Dobrze jest dowiedzieć się, co oznacza i w jakim celu jest sporządzany, jeśli starania o kredyt na wymarzoną nieruchomość mamy dopiero w planach. Choć to najczęstsza przyczyna sporządzania operatu rachunkowego, może być przydatny też w wielu innych sytuacjach.

Operat szacunkowy – co to jest?

Najprościej mówiąc, operat szacunkowy jest dokumentem urzędowym, poświadczającym o aktualnej wartości nieruchomości. W przypadku starań o kredyt hipoteczny wykonanie operatu szacunkowego zleca bank. Sporządzony jest przez uprawnionego do tego rzeczoznawcę majątkowego. Może być on zatrudniony przez bank albo pracować niezależnie. Osoby z województwa kujawsko-pomorskiego mogą skorzystać z usługi inowrocławskiego rzeczoznawcy majątkowego Marka Steltmanna. Osoba z wymaganymi uprawnieniami wie, jak sporządzić operat szacunkowy, żeby dał on pełen obraz wartości nieruchomości i uwzględniał kluczowe dane.

W dokumencie należy uwzględnić następujące kwestie: położenie, rodzaj, wielkość i opis stanu technicznego omawianej posiadłości, a także przedstawić źródła tych informacji. Może to być na przykład księga wieczysta lub oględziny lokalu. Operat szacunkowy nie tylko musi zawierać dokładne dane dotyczące nieruchomości, ale powinien też w precyzyjny sposób określić cel, zakres i podstawę prawną oceny jej wartości. Potrzebne jest również sporządzenie analizy badanego rynku nieruchomości. Bez tych informacji nie można precyzyjnie dokonać wyceny. Rzeczoznawca powinien także przedstawić metody i techniki, jakie zastosował.

Kiedy przyda się operat szacunkowy?

Tak jak zostało wcześniej wspomniane, najczęstszym powodem sporządzenia operatu szacunkowego jest procedura kredytowa. Dokument ten dostarcza bankowi wszelkie niezbędne informacje na temat wartości nieruchomości. Jest to konieczne przy ustaleniu wysokości wymaganego wkładu własnego, a także pozwala uniknąć sytuacji, w których wartość udzielonej pożyczki jest zbyt wysoka lub niska. W dużej mierze to właśnie od operatu szacunkowego zależne jest, czy kredyt zostanie przyznany i na jakich zasadach.

Sporządzenie operatu szacunkowego jest przydatne także wtedy, kiedy chcemy zakupić lub sprzedać nieruchomość. Jeśli jesteśmy jej właścicielami, pomoże nam on w ustaleniu ceny sprzedaży, a będąc nabywcą możemy mieć dzięki temu pewność, że nie przepłacamy i odpowiednio inwestujemy swoje pieniądze. Kolejnymi powodami sporządzenia operatu szacunkowego może być postępowanie spadkowe, egzekucja komornicza, podział majątku, albo wniesienie nieruchomości jako wkładu pieniężnego do spółki. Tym samym operat szacunkowy potrzebny jest w każdej sytuacji, w której chcemy poznać wartość jakiejś posesji lub lokalu.