Jeśli otrzymaliśmy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza to, że nasze CV i list motywacyjny były przekonujące i atrakcyjne dla pracodawcy. Ostateczna decyzja zależy od kolejnego etapu rekrutacji, który bywa dość stresujący. Co zrobić, by wypaść jak najlepiej, wyróżnić się na tle innych kandydatów i odnieść sukces? O czym nie można zapomnieć? Sprawdź, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Każdy chce świetnie wypaść podczas swojej rozmowy o pracę i spodobać się rekruterom. Należy jednak podczas spotkania udowodnić swoje umiejętności i pokazać się z jak najlepszej strony. Rozmowa kwalifikacyjna bywa dość stresującym wydarzeniem, dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, które ograniczy nerwy i uniknie niemiłych niespodzianek. Co więc powinieneś zrobić, by zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska?

Zdobądź informacje o firmie

Przed rozmową musisz koniecznie dowiedzieć się czegoś o firmie, w której ubiegasz się o pracę. Należy znać odpowiedzi na takie pytania, jak: czym dokładnie zajmuje się dane przedsiębiorstwo, jaka jest jego misja, czym wyróżnia się na tle konkurencji, jaki jest jego wizerunek? Trzeba zatem przejrzeć stronę internetową firmy i zdobyć najważniejsze informacje. Jeśli pracodawca zauważy, że poświęciliśmy swój czas na poznanie profilu firmy i znamy jej działalność, z pewnością wywoła to na nim pozytywne wrażenie.

Dokładnie zaplanuj dojazd i bądź punktualnie

Dzień wcześniej musisz także sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się siedziba firmy, jak tam dojechać i ile zajmie Ci dotarcie. Punktualne przybycie na spotkanie rekrutacyjne jest koniecznością. Podczas planowania trzeba wziąć pod uwagę różne sytuacje losowe, takie jak np. korki uliczne i wyjść z domu odpowiednio wcześniej. W ten sposób unikniemy dodatkowego stresu. Na miejscu najlepiej być kilka minut przed czasem, co pozwoli chwilę odpocząć. Zawsze trzeba mieć też zapisany kontakt do osoby, z którą jesteśmy umówieni. W razie niespodziewanych wypadków bądź problemów z trafieniem będziemy mogli ją o tym poinformować.

Przećwicz rozmowę przed lustrem

Dobrym pomysłem jest ćwiczenie na głos i odgrywanie scenek z rozmowy. Możesz to robić przed lustrem lub z bliską Ci osobą. Poćwicz opowiadanie o sobie i o swoim dotychczasowym doświadczeniu oraz przygotuj odpowiedzi na popularne pytania. Pozwoli Ci to sprawdzić siebie i poprawić ewentualne niedoskonałości. Jak należy zachowywać się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej? Oto kilka wskazówek:

  • siedź prosto, ale nie sztywno,
  • przyjmij otwartą postawę,
  • patrz rekruterowi w oczy, nie uciekaj wzrokiem w ścianę czy podłogę,
  • mów wyraźnie, płynnie, nie za szybko, zdecydowanym głosem,
  • staraj się nie okazywać zdenerwowania, opanuj emocje,
  • nie baw się włosami, długopisem, nitami na ubraniu itd.,
  • zadbaj o mowę ciała, ale nie gestykuluj przesadnie,
  • wykaż się kulturą osobistą,
  • uśmiechaj się, ale też nie przesadzaj z żartami,
  • mów zawsze prawdę i nie udawaj kogoś, kim nie jesteś.

Jakie pytania padają na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przygotowując się na rozmowę o pracę, należy zastanowić się, o co może pytać nas rekruter. Dzięki temu możemy wcześniej się przygotować i nie będziemy czuć się zaskoczeni. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego, ale są pytania, które pojawiają się niemal zawsze. Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to:

  • Czy może coś Pan/Pani o sobie opowiedzieć?
  • Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?
  • Jaki jest Pana/Pani największy sukces?
  • Co może Pan/Pani wnieść do naszej firmy?
  • Gdzie widzi się Pan/Pani np. za 5 lat?
  • Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?
  • Dlaczego chce Pan/Pani pracować właśnie u nas?
  • Jakimi cechami według Pana/Pani powinien wyróżniać się idealny pracodawca?
  • Ile chciałby Pan/Pani zarabiać?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Ubiór ma bardzo ważne znaczenie podczas rozmowy o pracę. Rekruter na podstawie Twojego wyglądu wyrabia sobie bowiem pierwsze zdanie na Twój temat. Strój powinien być więc przede wszystkim elegancki, schludny i czysty. Należy zrezygnować ze zbyt krzykliwych kolorów, wyrazistej biżuterii i innych dodatków.

Ubiór powinniśmy też dopasować do konkretnego miejsca pracy i specyfiki firmy. Jeśli rozmowa o pracę będzie odbywać się w kancelarii prawnej, banku czy urzędzie, należy wybrać strój biznesowy, który podkreśli Twój profesjonalizm. Jeśli zaś jest to start-up w branży reklamowej, można pozwolić sobie na nieco więcej ,,luzu’’. Nigdy jednak nie wypada przyjść na rozmowę o pracę w jeansach i t-shircie. Mając na sobie formalny, elegancki strój, okazujesz szacunek pracodawcy.

Pamiętaj też, że Twój strój powinien być wygodny. Nie może krępować ruchów i sprawiać, że będziemy czuć się źle i nieswojo. Ubranie ma dodać nam pewności siebie. Ponadto, trzeba przygotować je dzień wcześniej, tak, by rano nie okazało się, że na koszuli jest widoczna plama, a spodnie są niewyprasowane.