Pojęcie dotyczące prawa leśnego odnosi się do części prawa z zakresu ochrony środowiska. Obejmuje ono określone zasady ogólne gospodarki leśnej oparte na Ustawie o lasach z dnia 28 września 1991 roku o lasach. Co dokładnie reguluje ta ustawa? Czym według niej jest las? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Serdecznie zapraszamy do jego lektury.

Regulacje ustawy o lasach

Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 ma za zadanie regulować reguły zachowania, powiększania oraz ochrony zasobów leśnych, a także zasobów gospodarki leśnej w kontekście jej powiązań z pozostałymi elementami środowiska oraz gospodarką narodową. Ponadto, ustawa ta zawiera także regulacje dotyczące konsekwencji prawnych wynikłych z naruszenia przepisów rozporządzeń unijnych. Jeśli chodzi natomiast o kwestię tego, czym jest las według regulacji owej ustawy, to warto  tutaj nadmienić, iż stanowi on przede wszystkim grunt zwartej powierzchni wynoszącej minimum 0,10 ha.

Teren ten jest również pokryty w większości specyficzną tutaj roślinnością w tym krzewami, drzewami oraz runem leśnym. Pomoc z zakresu prawa leśnego znajdą Państwo w ofercie Kancelarii Radcy Prawnego Magdaleny Adamczewskiej. Co więcej, według wspomnianej ustawy wspomniany obszar jest przeznaczony do produkcji leśnej bądź też stanowi rezerwat przyrody lub zabytek.

Kto zarządza lasami państwowymi i jakie zadania one wykonują?

Jeśli chodzi o zarządzanie lasami państwowymi (czyli lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa), to tę funkcję sprawuje Państwowe Gospodarstwo Leśne, nad którym nadzór sprawuje minister właściwy do spraw środowiska. Zadania Lasów Państwowych obejmują prowadzenie gospodarki leśnej oraz ewidencji majątku Skarbu Państwa, gospodarowanie gruntami oraz innymi nieruchomościami i ruchomościami dotyczącymi gospodarki leśnej, a także ustalanie wartości majątku Skarbu Państwa. Warto w tym miejscu nadmienić jednak, że według prawa leśnego nie wszystkie lasy podlegają pod zarząd Lasów Państwowych. W poczet tego typu terenów zaliczamy obszary pozostające w użytkowaniu wieczystym parków narodowych, a także te będące w użytkowaniu wieczystym na mocy odrębnych przepisów, jak również obszary leśne należące do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W tym miejscu należy zadać pytanie, czym jest gospodarka leśna? Jest to działalność dotycząca określonego zakresu. Obejmuje on m.in. ochronę, urządzanie oraz zagospodarowywanie lasu, gospodarowanie zwierzyną, utrzymywanie i powiększanie upraw i innych zasobów leśnych, a także ich pozyskiwanie i sprzedaż oraz realizację pozaprodukcyjnych funkcji związanych z terenami tego typu.