W dzisiejszych czasach nietrudno wpaść w długi, zwłaszcza zajmując się ryzykownymi inwestycjami np. kryptowalutami. Zadłużenie ma często miejsce również w życiu codziennym, które bywa przewrotne. Czasami jednego dnia dobrze radzimy sobie pod względem finansów, a kolejnego kończymy z kolosalnym długiem. Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest dobrym rozwiązaniem?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka polega na umorzeniu lub zmniejszeniu długów i dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Przesłanki do ogłoszenia upadłości gospodarczej są ściśle określone przez prawo, a w 2020 roku zostały wprowadzone nowe zasady. Do tej pory nie brano pod uwagę długów, które wynikały z niedbalstwa lub celowych działań. Od 24 marca 2020 roku każdy dłużnik może wykazać swoją niewypłacalność, a dopiero w późniejszym postępowaniu sąd decyduje, czy przyczyna zadłużenia upoważnia do ogłoszenia upadłości. Bardzo często osoby, które doprowadziły się do upadłości na własne życzenie, otrzymują atrakcyjny plan spłaty, umożliwiający im stopniowe wyjście z kłopotów finansowych.

Jak wygląda postępowanie sądowe?

Jeśli poszukujesz doświadczonego prawnika, który będzie reprezentował Cię w sądzie, możesz skorzystać między innymi z oferty Kancelarii Radcy Prawnego Oliwii Owczarz. Wybranie radcy specjalizującego się w dziedzinie upadłości konsumenckiej to gwarancja, że powierzasz swoje sprawy właściwej osobie. Jak wygląda postępowanie? Pierwszym etapem jest złożenie przez dłużnika wniosku do sądu rejonowego, wydziału upadłościowego. Warto wiedzieć, że wniosek może zostać złożony również przez wierzyciela, a jeśli sąd rozpatrzy go pozytywnie – dłużnik jest zobowiązany do przymusowego ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Wcześniej wspomniana nowelizacja z 2020 roku wprowadziła również uproszczenie treści wniosków oraz zniosła wiele barier prawnych i finansowych. Dzięki temu procedury są przyjaźniejsze dla wnioskodawców.

Jakie są przesłanki do jej ogłoszenia?

Istnieje kilka przesłanek, które umożliwią Ci ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Najważniejsze to:

  1. Status konsumenta – należy posiadać status osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.
  2. Niewypłacalność – dłużnik utracił zdolność do uiszczania zobowiązań pieniężnych i sytuacja ta jest permanentna (niewypłacalność musi przekraczać 3 miesiące).

Pamiętaj, że konsumentem jest również były przedsiębiorca, który zamknął swoją działalność gospodarczą. Najlepszym sposobem na szybkie ogłoszenie upadłości jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego radcy prawnego, który wyręczy Cię we wszystkich ważnych czynnościach – od przygotowania wniosku po reprezentację przed sądem.