Prawidłowe działanie sieci kanalizacyjnej jest uzależnione od sposobu jej eksploatacji oraz prawidłowej konserwacji. W skład zanieczyszczeń płynnych wchodzą różne substancje i nie wszystkie są bezpieczne dla rurociągów. Jedną z nich stanowią tłuszcze, które wymagają oddzielenia za pomocą separatorów. Urządzenia muszą być poddawane regularnemu czyszczeniu, a takie usługi świadczy między innymi firma Wod-Kan Trans.

Profesjonalne czyszczenie kanalizacji sanitarnych

Każdy budynek niezależnie od swojego przeznaczenia musi mieć zapewnioną instalację umożliwiającą odprowadzanie nieczystości. Ta następnie jest najczęściej podłączana do ogólnodostępnej – miejskiej lub gminnej – infrastruktury kanalizacyjnej. Aby jednak działała poprawnie, musi być na bieżąco konserwowana, a w tym również czyszczona. W tych czynnościach specjalizuje się w firma Wod-Kan Trans z siedzibą w Katowicach. Od 2001 prężnie rozwija się w sektorze wywozu odpadów oraz nieczystości płynnych. Na przestrzeni lat przedsiębiorstwo wraz ze zdobywanym doświadczeniem wprowadzało kolejne usługi.

Obecnie, poza utrzymaniem sprawności instalacji kanalizacyjnych, oferuje także wywóz odpadów (głównie pobudowlanych) w kontenerach oraz workach big-bag czy też produkcję i naprawę zabudów asenizacyjnych. Wszystko to dzięki rozległej wiedzy pracowników, jak również nowoczesnemu taborowi pojazdów. Wspomniane wozy asenizacyjne umożliwiają skuteczną konserwację wielu elementów infrastruktury kanalizacyjnej, a w tym i czyszczenie separatorów tłuszczu. Na czym polega ich utrzymanie? I dlaczego są tak ważne dla całej instalacji?

Zasada działania separatorów tłuszczu

W ogólnym rozumieniu separator to urządzenie, które oczyszcza ścieki jeszcze przed tym, jak dostaną się do sieci kanalizacyjnej. Istnieją jego trzy podstawowe rodzaje, a rozróżnienie wiąże się z ich przeznaczeniem – substancji ropopochodnych, skrobi, tłuszczu. Jeśli chodzi o ostatnie z wymienionych, to rozdzielenie nieczystości od tłuszczów odbywa się na zasadzie różnicy gęstości pomiędzy nimi i grawitacji. Separatory są tak skonstruowane, aby zapobiec wydostaniu się z nich lżejszych substancji i dlatego składają się z dwóch zbiorników – osadnika oraz separatora właściwego. Aby oczyszczenie ścieków było możliwe, na samym wstępie przepływają one przez deflektor, który ma za zadanie spowolnić prędkość ich przepływu. To też zapewnia równomierny podział substancji.

Częstotliwość oczyszczania separatorów

Urządzenia montuje się wszędzie tam, gdzie wytwarzane nieczystości płynne zawierają sporą ilość tłuszczów. Należy pamiętać, że ich cechą charakterystyczną jest to, że nie rozpuszczają się w wodzie, przez co odkładają się na ścianach rurociągów. To z kolei prowadzi do zmniejszenia światła przepływu i tym samym zapychania się kanalizacji. Jak wskazuje pracownik firmy Wod-Kan Trans z Katowic:

Separatory tłuszczu montuje się wszędzie tam, gdzie produkowane ścieki zawierają dużą ilość tego rodzaju zanieczyszczeń. Znajdują się zatem w instalacjach lokali gastronomicznych, kuchni, stołówek, hotelach, zakładach przetwórstwa żywności, masarniach. Innymi słowy, w pobliżu wszystkich obiektów mających związek z produkcją bądź przygotowywaniem produktów spożywczych na dużą skalę.

Urządzenia mają zatem za zadanie chronić sieć kanalizacyjną przed uszkodzeniem, zapewniając jej prawidłowe funkcjonowanie. Same jednak również muszą działać sprawnie, dlatego niezbędne jest ich regularne czyszczenie, czym zajmuje się właśnie firma Wod-Kan Trans. Częstotliwość wywozu nieczystości odseparowanych ustala się indywidualnie dla każdego separatora. Przyjmuje się jednak, że powinien się on odbywać co najmniej raz na dwa tygodnie, a grubość osadzającej się warstwy tłuszczu nie może przekroczyć 20 cm.