Systemy fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze i w dzisiejszych czasach często są montowane na dachach domów jednorodzinnych. Utrzymanie ich w czystości jest bardzo ważne, gdyż ma bezpośredni wpływ na efektywność systemu. W jaki sposób powinieneś umyć panele solarne i jednocześnie ich nie uszkodzić? Czy istnieje sprawdzony i bezpieczny sposób?

Dlaczego systemy solarne trzeba czyścić?

Jak zostało na wstępie wspomniane, czyszczenie paneli fotowoltaicznych ma duży wpływ na ich efektywność. Wszelkie zanieczyszczenia ograniczają przenikanie promieni słonecznych, wobec czego system pochłania mniej energii. Panele są zwykle montowane na dachu, dlatego każdego dnia są narażone na osadzanie się różnego rodzaju zanieczyszczeń:

  • drobnych cząsteczek spalin,
  • pyłu z dróg i pół uprawnych,
  • piasku (zwłaszcza w przypadku terenów nadmorskich),
  • mchu i glonów,
  • ptasich odchodów.

Zdarza się, że zanieczyszczenia te powodują ograniczenie wydajności paneli nawet o ponad 20%. Nie wolno tego bagatelizować, gdyż byłoby to wyjątkowo nieekonomiczne. Panele solarne mają odciążać Twój budżet, dlatego ich wydajność ma kluczowe znaczenie!

Jak prawidłowo czyścić panele?

Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest łatwe. Podczas prac wykonywanych na dachu nietrudno o wypadek, co grozi nie tylko uszkodzeniem paneli, ale również narażeniem swojego życia lub zdrowia. Jeśli już chcesz zabrać się samodzielnie za ich mycie, najpierw delikatnie zmieć z nich piasek (np. przy pomocy miękkiego pióropusza do kuchu), a następnie umyj ścierką nawilżoną wodą destylowaną. O wiele lepszym i bezpieczniejszym sposobem jest jednak skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która oferuje mycie paneli fotowoltaicznych przy pomocy demineralizowanej wody. Przykładem jest firma Polita, której siedziba mieści się w Szczecinie. Tylko specjaliści mogą zagwarantować idealnie czyste panele bez ryzyka ich uszkodzenia.

Jak często myć systemy fotowoltaiczne?

Nie ma jednej sprawdzonej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego, jak szybko osadzają się na nich zanieczyszczenia. Jeśli twój dom znajduje się w pobliżu pól uprawnych lub plaży, możesz mieć duży problem z gromadzeniem się pyłu oraz pisaku. W przypadku budynków położonych przy lesie pojawiają się kłopoty z osadami organicznymi i porastaniem mchem. Częstotliwość mycia to kwestia indywidualna, lecz zwykle wystarczy zlecić mycie dwa razy w roku – wczesną wiosną i pod koniec lata. Profesjonalna firma sprzątająca dokładnie usunie wszystkie zanieczyszczenia, dzięki czemu panele pozostaną dłużej czyste niż w przypadku samodzielnego mycia.