Rozwód to z pewnością jedno z najbardziej stresujących wydarzeń, jakie mogą pojawić się w życiu człowieka. Towarzyszy mu wiele emocji, często skrajnie negatywnych, które utrudniają obiektywne spojrzenie na sprawę i odpowiednie przygotowanie się do postępowania przed sądem. Mimo to nie wszyscy rozwodzący się małżonkowie decydują się na skorzystanie z pomocy prawnika. Kiedy warto to zrobić?

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez?

Bez pomocy prawnika mogą obejść się pary, które zdecydowały się na rozwód bez orzekania o winie. Jeśli małżonkowie rozstają się w zgodzie, sami ustalili kwestie związane z podziałem majątku i opieką nad dziećmi, sprawa rozwodowa może zakończyć się nawet na pierwszej rozprawie. W dużo gorszej sytuacji są osoby, które zostały skrzywdzone przez swojego współmałżonka i które pragną, by sąd wymierzył mu sprawiedliwość. Dążą one zwykle do rozwodu z orzekaniem o winie, który cechuje się znacznie większym stopniem skomplikowania niż rozwód „za porozumieniem stron”. Takie sprawy mogą ciągnąć się latami i kosztują małżonków wiele nerwów i cierpienia. I to właśnie przy rozwodzie z orzekaniem o winie nie warto rezygnować z pomocy doświadczonego adwokata.

Dlaczego należy zaangażować prawnika w rozwód z orzekaniem o winie?

Nie da się ukryć, że postępowanie rozwodowe, które trwa całymi miesiącami, pociąga za sobą pewne koszty. Tyle że zrzeczenie się wsparcia dobrego prawnika nie jest najlepszym sposobem na oszczędności. Jak przekonuje mecenas z Kancelarii Adwokackiej Mikołaj Przytulski:

„Rozwód to nie tylko wypełnienie wniosku i złożenie zeznań na rozprawie. Można go porównać do wojny, gdzie wygrana oznacza bezpieczeństwo finansowe i emocjonalne. Z pomocą pełnomocnika klient ma znacznie wyższe szanse na uzyskanie satysfakcjonującego wyniku rozwodu. Prawnik zadba o prawidłowość sporządzenia pism procesowych, podpowie klientowi, jak odpowiadać na pytania sędziego i dołoży wszelkich starań, by udowodnić, że to druga strona jest winna porażki małżeństwa.”

Jakie są prawne skutki rozwodu?

Osoby po rozwodzie mogą ponownie wstąpić w związek małżeński. Kobieta ma prawo wrócić do nazwiska panieńskiego, ale jeśli taka jest jej wola, może też zatrzymać nazwisko byłego męża. Skutkiem rozwodu jest również ustanie wspólności majątkowej i ustawowego dziedziczenia po małżonku. W przypadku ciąży nie domniema się, że dziecko pochodzi z małżeństwa. Jeśli chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie, to małżonek winny rozpadowi małżeństwa zobowiązany jest do płacenia alimentów na rzecz małżonka niewinnego. Sąd musi też ustalić, w jaki sposób zostanie podzielona opieka nad wspólnymi dziećmi pary i majątek.