Każdy pogrzeb jest smutnym wydarzeniem, dla bliskich osoby, która odeszła. Ważne jednak aby odpowiednio uczcić śmierć nie tylko uroczystością upamiętniająca, ale także pięknym wieńcem lub bukietem, który zostanie złożony na grobie. Czym charakteryzuje się florystyka pogrzebowa i jakie kwiaty wybrać na tę okazję? Przeczytaj artykuł i poznaj propozycje roślinne z Kwiaciarenki Maria Ruta z Mińska Mazowieckiego!

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Przynoszenie kwiatów w celu uczczenia pamięci zmarłej osoby jest jedną z tradycji pogrzebowych. Nie ma dokładnych wytycznych co do tego, jakie rośliny powinny być elementami kompozycji układanych na grobie. Natomiast warto trzymać się jednej ważnej zasady. Najważniejsze są stonowane barwy. W grę wchodzą niewielkie kontrasty takie jak np. biel i fiolet oznaczający żałobę albo czerwień będąca symbolem miłości do zmarłego. Najważniejsze jest jednak to, by nie przesadzić z różnorodnością kolorów. 

Przykładowymi roślinami wykorzystywanymi do tworzenia struktur kwiatowych są m.in.:

  • mieczyki;

  • róże;

  • chryzantemy;

  • goździki;

  • gerbery;

  • lilie i kalie.

Jak podkreśla pracowniczka firmy Kwiaciarenka Maria Ruta:

Kompozycje florystyczne są jedynie symbolem pamięci i szacunku. Dlatego nie ich rodzaj jest najważniejszy, a raczej intencja i sam fakt złożenia na grobie choćby pojedynczego kwiatu.

Jakie są rodzaje kompozycji pogrzebowych?

Wyróżnia się kilka podstawowych wersji pogrzebowych struktur florystycznych. Wszystkie ich rodzaje dostępne są W Kwaiciarence z Mińska Mazowieckiego. Najczęściej wybierane są wieńce. Zazwyczaj są sporych rozmiarów, okrągłe lub półokrągłe. Ich podstawą są florety lub podkłady z iglastych gałęzi.

Kolejnym rodzajem są wiązanki pogrzebowe, które są nieco mniejsze. Wyglądem i formą przypominają połączenie wieńca i bukietu, dzięki temu można je zarówno wstawić do wazonu, jak i ułożyć na nagrobku.

Innym specjalnym rodzajem są bukiety kondolencyjne. Ich przeznaczeniem jest obdarowanie pogrążonej w smutku rodziny. Na grób tworzy się tradycyjne bukiety lub stroi pojedyncze kwiaty cięte.