Klucze, w tym kluczyki samochodowe, są jednym z częściej gubionych przedmiotów. Jednak dostęp do auta możemy utracić nie tylko w wyniku straty kluczy. Czasem zdarza się nam niepostrzeżenie zatrzasnąć je w pojeździe lub też złamać w trakcie zbyt pospiesznego i nerwowego otwierania zamka. Takie sytuacje mogą wywołać skrajne emocje u każdego kierowcy, jednak nie warto dać się ponieść fali wzburzenia. Klucze samochodowe z immobilizerem możemy bez problemu dorobić. Gdzie?

Autoryzowane Stacje Obsługi a niezależny warsztat

Nowy klucz do naszego samochodu możemy otrzymać w autoryzowanym salonie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie to operacja czasochłonna i kosztowna. Zdarza się, że nowy kluczyk dostępny jest dopiero po kilku tygodniach oczekiwań, na co osoby, które używają auta jako głównego środka transportu, nie mogą sobie pozwolić. Z tego też względu większość kierowców woli skorzystać z usług niezależnych firm takich jak Centrum Kluczy Kramer.

Specjaliści sprawnie skopiują każdy rodzaj klucza samochodowego, a także podejmą się naprawy zniszczonego grota. W jaki sposób? W przypadku całkowitego złamania lub wyszczerbienia grota fachowiec wymontuje wkładkę zamka drzwi i „zdejmie z niej miarę”, na podstawie której wykona nowy klucz. Zamek można również przystosować do innego kluczyka. Jeśli zaś klucz zostanie zatrzaśnięty w aucie, zbicie szyby to ostatnie rozwiązanie, jakie powinno przyjść nam do głowy. Punkty dorabiania kluczy specjalizują się również w awaryjnym otwieraniu samochodów. W dodatku ceny ich usług są nieporównywalnie niższe od tych, które proponują ASO.

Uszkodzony immobilizer

Auto może nie reagować na polecenia immobilizera z prostej przyczyny – baterie w elektronicznym kluczyku mogą być bliskie wyczerpania. Ich wymiana nie jest problematyczna, choć czasem może wiązać się z koniecznością ponownego zakodowania kluczyka. Dużo bardziej kłopotliwą sytuacją jest uszkodzenie immobilizera, do którego dochodzi najczęściej w wyniku jego upuszczenia. Naprawa kluczyka polega zwykle na wymianie zepsutej elektroniki. Nowy immobilizer można też również stworzyć od podstaw, ale wymaga to dokładnego odwzorowania podzespołów z oryginalnego kluczyka. Takie rozwiązanie jest też dużo droższe, dlatego nie cieszy się ono dużą popularnością wśród kierowców.

Jeśli zepsuje się nam kluczyk do auta, lepiej od razu zanieść go do punktu, w którym zostanie on wymieniony na nowy. Część kierowców rezygnuje z wizyty u specjalisty i zaczyna posługiwać się zapasowym kluczykiem. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy i on ulegnie uszkodzeniu. Wówczas należy liczyć się z większymi kosztami dorobienia kluczy.