Ogrzewanie gazem daje nam, wysoki komfort użytkowania. Dużo osób obawia się założenia instalacji gazowej w domu ze względu na ryzyko wybuchu gazu. Należy jednak pamiętać, że wykonywane dziś instalacje są bardzo bezpieczne i praktycznie nie stwarzają takiego zagrożenia. Muszą zostać jednak prawidłowo wykonane i odebrane przez zakład gazowy. Jak wygląda założenie instalacji gazowej w domu? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Projekt instalacji gazowej

Każda instalacja gazowa, musi zostać zaprojektowana przez kompetentną w tym zakresie osobę. Zamawiając projekt takiej instalacji należy liczyć się z kosztem rzędu od kilkuset do około 1,5 tysiąca złotych. Wiadomo, że koszt będzie zależeć od rodzaju budynku, jak i również naszych oczekiwań względem samej instalacji. Podczas wykonywania projektu należy podjąć decyzję, czy nasza instalacja będzie zasilana gazem płynnym, czy ziemnym. Planując bowiem instalację z gazem ziemnym, rury muszą być poprowdzone pod sufitem, a w przypadku zasilania gazem płynnym, rury umiejscawia się przy posadzce. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, żeby rury nie były zamontowane pod fundamentami. Jak podkreśla specjalista z firmy ZIS Czerski, Radzewicz montującej tego typu instalacje:

Właściwe umiejscowienie instalacji gazowej jest bardzo istotne, duży nacisk kładzie się na dostępność do jej elementów podczas prac konserwacyjnych, czy też przy okresowym sprawdzaniu szczelności. Należy pamiętać również o zaprojektowaniu dodatkowego zaworu odcinającego, przed miejscem, w którym rura gazowa wchodzi w ziemię. Daje nam to możliwość szybkiej reakcji w przypadku konieczności odłączenia instalacji od dopływu gazu.

Wykonanie przyłączy gazowych

Po uzyskaniu pozwolenia budowlanego na wykonanie instalacji gazowej i otrzymaniu gotowego projektu można przystąpić do właściwego działania. Jako wykonawcę instalacji dobrze jest wybrać firmę, która nie tylko zna się na tego typu instalacjach, ale wykonuje je z dobrych i trwałych materiałów. Od tego bowiem zależy nasze bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Podczas wykonywania przyłączy wewnątrz budynku stosuje się rury stalowe. Każda z tych rur chroniona jest przez tzw. oplot ochronny, który podobnie jak rury, wykonany jest ze stali nierdzewnej. Jego zadaniem jest zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Rury prowadzone poza budynkiem koniecznie muszą mieć dodatkową osłonę, która najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego. Przyłącze gazowe prowadzi się możliwie jak najkrótszą drogą przebiegającą w sposób prostopadły do granicy działki. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odstępów od pozostałych elementów uzbrojenia działki.

Próba szczelności instalacji

Każda instalacja gazowa oddawana do użytku, powinna przejść próbę szczelności, wymagają tego przepisy prawne. Do przeprowadzenia prób szczelności wykorzystuje się tzw. manometr, który musi spełniać odpowiednie wymagania jakościowe oraz być regularnie legalizowany.

Wyniki pomiarowe spisywane są w formie protokołu. Jeżeli są prawidłowe to, następuje odbiór techniczny instalacji. Przy odbiorze instalacji konieczna jest obecność wykonawcy systemu instalacyjnego oraz właściciela budynku. Po odebraniu instalacji, należy pamiętać o jej regularnych przeglądach. Próba szczelności powinna być przeprowadzana raz w roku, a co 5 lat powinniśmy sprawdzić stan całego budynku i wszystkich założonych instalacji, co uregulowane jest w prawie budowlanym.