Prawo karne jest to zbiór przepisów, które bardzo jasno określają, jakie czyny są zabronione, a także jakie są konsekwencje popełnienia tychże czynów. Źródłem obowiązującego w Polsce prawa karnego są kodeksy: Kodeks Karny, Kodeks Postępowania Karnego i Kodeks Wykonawczy. Kompleksową pomoc prawną w zakresie prawa karnego oferuje Kancelaria Adwokacka Adwokat Mateusz Antonik z Zielonej Góry.

Podział prawa karnego

Prawo karne można podzielić według różnych klasyfikacji. Jedna z nich dotyczy podziału ze względu na wagę popełnionych czynów zabronionych. Wyróżniamy tutaj:

  • prawo karne dotyczące wykroczeń – dotyczy czynów zabronionych o niewielkiej szkodliwości,

  • prawo karne sensu stricto – dotyczy wszystkich popełnionych czynów zabronionych, ale już o znacznie większej szkodliwości społecznej.

Prawo karne dzielimy także na: materialne, procesowe, wykonawcze (podział ze względu na kryterium przedmiotu) oraz powszechne i indywidualne (ze względu na zasady zastosowania).

Rola adwokata w postępowaniu karnym

Obecność adwokata w postępowaniu karnym jest jak najbardziej wskazana. Może on reprezentować poszkodowanego lub pełnić funkcję obrońcy oskarżonego. W tym drugim przypadku jego podstawowym celem będzie udowodnienie braku popełnienia przestępstwa przez oskarżonego lub uzyskanie jak najłagodniejszego wyroku, gdy jego wina będzie jednoznacznie uzasadniona. Kompleksową pomoc prawną w zakresie prawa karnego oferuje Kancelaria Adwokacka Mateusz Antonik. To główny obszar jej działalności, ale nie jedyny. Kancelaria zajmuje się również szeroko pojętym prawem cywilnym, świadczy pomoc prawną na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, prowadzi sprawy z zakresu prawa rodzinnego oraz wiele innych.

Powszechne i gospodarcze sprawy karne

Sprawy karne mogą dotyczyć różnych obszarów, stąd wyróżniamy powszechne sprawy karne i gospodarcze sprawy karne. Do pierwszych zaliczamy np. przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu (kradzież, napaść, oszustwo). Są to zdecydowanie najpopularniejsze kategorie spraw karnych, w większości z nich sprawca zostaje postawiony w stan oskarżenia. Natomiast gospodarcze sprawy karne dotyczą zazwyczaj takich wykroczeń jak działanie na szkodę przedsiębiorstwa czy korupcji. Nierzadko również zdarzają się skarbowe sprawy karne. I chociaż zazwyczaj nikt nie chce mieć do czynienia z urzędem skarbowym, to czasem brak wiedzy w tym obszarze lub zamierzone działanie prowadzi do postępowania sądowego.