Wiele osób myśląc o własnym kącie, stawia na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, aniżeli wtórnego. Głównie ze względu na nowoczesne budownictwo, dogodne i kameralne lokalizacje, jak również możliwość dostosowania lokalu do własnych potrzeb. Taka inwestycja wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, aby uniknąć niemiłych rozczarowań. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Poszukiwanie oferty

Decydując się na mieszkanie od dewelopera mamy do wyboru dwie opcje: zakup już istniejącego apartamentu lub takiego w dopiero mającej powstawać inwestycji. Drugie rozwiązanie jest zdecydowanie częściej praktykowane ze względu na mnogość zalet. Przede wszystkim jest więcej możliwości, jeśli chodzi o rezerwację lokum pod względem jego usytuowania w budynku, wielkości, rozkładu pomieszczeń, piętra etc. Daje to także czas na zgromadzenie potrzebnych środków finansowych. To jednak rodzi konieczność zweryfikowania wiarygodności dewelopera, aby uniknąć sytuacji, w której zostaniemy oszukani. Możemy sami zweryfikować dotychczas zrealizowane inwestycje i ich powodzenie oraz wizualizacje przyszłych osiedli. Takie informacje udostępnia na swojej stronie między innymi deweloper Fatto, mający swoją siedzibę w Zielonej Górze. Najlepiej poprosić jednak o przedstawienie prospektu informacyjnego, projektu umowy deweloperskiej i rzutu projektowego lokalu.

Ważna umowa przedwstępna

To etap, który poniekąd potwierdza nasze zainteresowanie mieszkaniem i jego rezerwacją. Najważniejszym elementem umowy deweloperskiej jest zobowiązanie stron do zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości w konkretnym terminie w przyszłości. Powinna również zawierać między innymi informacje o cenie i lokalizacji mieszkania, terminach wpłaty zadatku, wpływie kolejnych transz kredytu, konsekwencjach przesunięcia daty odbioru czy wycofania się z umowy. Tego rodzaju dokument ma postać aktu notarialnego, a koszty jego sporządzenia są dzielone pomiędzy nabywcę a dewelopera. Następnie pozostaje nam czekać na powstanie naszego wymarzonego mieszkania na kameralnym osiedlu i w nowoczesnej architekturze.

Odbiór nieruchomości

Po zakończeniu budowy nadchodzi czas na spotkanie z deweloperem i przedstawienie nam mieszkania. Odbiór lokalu to bardzo ważna kwestia, ponieważ to właśnie wtedy weryfikujemy czy deweloper spełnił wszystkie zobowiązania zapisane w umowie przedwstępnej. Chodzi przede wszystkim o standard wykończenia, powierzchnię poszczególnych pomieszczeń oraz jakość wykończenia ścian, sufitów, podłóg, a także podłączenie instalacji i montaż stolarki otworowej. Wszelkie wady powinny być usunięte przez wykonawcę w określonym w umowie terminie. Podpisanie dokumentu odbioru mieszkania oznacza, że akceptujemy jego stan. W takiej sytuacji już nie możemy zgłaszać żadnych roszczeń związanych ze stanem technicznym. Z kolei ostatecznej umowy, wiążącej się ze wspomnianym wcześniej przeniesieniem praw własności na kupującego, ma miejsce po oddaniu budynku do użytkowania. Dopiero wtedy będziemy mogli cieszyć się własnymi czterema kątami w nowoczesnym budownictwie.