Dbałość o detale to podstawowy wyznacznik elegancji i szyku. Nie ma uniwersalnej miary, która sprawi, że ozdoby biżuteryjne będą prezentować się wyśmienicie na każdej osobie. Zanim zdecydujesz się na konkretny model zegarka, musisz przetestować kilka wariantów. Odnalezienie swojego stylu to niełatwe zadanie, niemniej efekty końcowe są tego warte.

Koperta zegarka – mała, średnia czy duża?

Uniwersalna zasada głosi, że koperta zegarka nie powinna zasłaniać całego nadgarstka. Oczywiście, wiele osób nie zgadza się z tym stwierdzeniem i sięga po zegarki o imponującej średnicy, bardzo zdobne i dumnie prezentujące się na nadgarstku.

Panowie najczęściej sięgają po modele o średnicy nie mniejszej niż 40 mm. Na masywnym przegubie drobne zegarki prezentują się mało efektownie i sprawiają wrażenie niedopasowanych, a nawet nieco dziecinnych. W przypadku Pań zasady nie są tak restrykcyjne. Niektóre kobiety preferują bardzo masywne męskie modele zegarków, inne zaś wybierają tarcze o drobnych rozmiarach.  W przypadku dzieci sytuacja wygląda zupełnie inaczej – priorytetem jest komfort użytkowania. Zbyt duży zegarek może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Zbyt mały zmniejszy wygodę odczytu. Najlepszym rozwiązaniem jest model niezasłaniający całego nadgarstka.

Bransoleta czy pasek? Wybieramy idealny zegarek

Decydując się na zegarek z bransoletą warto kierować się regułą „małego palca dłoni”:

  • Zapnij bransoletę

  • Wsuń mały palec między nadgarstek i zapięcie bransolety.

Jeżeli nie musisz używać do tego siły, rozmiar jest idealny. Zbyt ciasna bransoleta będzie tamowała dopływ krwi, a zbyt luźna spowoduje jego zsuwanie po przedramieniu i odkształcanie koronki. Aby upewnić się, czy zegarek rzeczywiście jest dla nas odpowiedni, warto udać się do profesjonalnego sklepu, takiego jak Zakład Zegarmistrzowski Jacek Billewicz.

W przypadku dzieci najlepiej sprawdzą się paski skórzane lub z tworzywa sztucznego. Ważne, aby końcówka paska nie wystawała ponad kopertę. Oprócz względów estetycznych ma to swoje praktyczne uzasadnienie – dzieci są na ogół ruchliwe, więc co chwilę będą zahaczać końcówką o ubranie i przedmioty.

Perfekcja w braku perfekcji?

Coraz więcej osób preferuje styl nonszalancki. Dobierając biżuterię i zegarki specjalnie celują w modele pozornie niepasujące. Podstawowym kryterium decydującym o idealnym dobraniu zegarka jest to, że nie wyczuwamy go na nadgarstku. Jeżeli w czasie noszenia zapominamy, że mamy go na sobie, to znak, że trafiliśmy idealnie. Niezauważalność zegarka to podstawowy argument za tym, że nawet najbardziej oryginalny wzór, kształt i rozmiar, może być dla nas odpowiedni.