Wiele osób, które znalazło się w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej z powodu zbyt wielu zobowiązań kredytowych, zastanawia się nad tym, jak ogłosić upadłość konsumencką. Wbrew pozorom, nie jest to trudny proces, choć nie da się ukryć, że przy jego realizacji przyda się pomoc kancelarii adwokackiej. Jak wygląda ogłoszenie upadłości konsumenckiej krok po kroku i kto właściwie może ją ogłosić?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej krok po kroku

Podstawą ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest złożenie wniosku do wydziału gospodarczego sądu rejonowego zgodnego z miejscem zamieszkania. Należy jednak podkreślić, że konieczne jest dołączenie do wniosku niezbędnej dokumentacji i to właśnie w tym momencie najczęściej zaczynają się przysłowiowe schody. Aby załatwienie niezbędnych formalności było prostsze, szybsze, a przede wszystkim mniej stresujące, warto skorzystać z pomocy  Kancelarii Adwokackiej Barbary Wyleżoł, która specjalizuje się między innymi w pomocy prawnej przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej.

W pierwszej kolejności należy przejrzeć wszystkie segregatory i teczki w poszukiwaniu dokumentów dotyczących zadłużeń, a więc umów kredytowych, harmonogramów spłat, wezwań do zapłaty raty, a także pism związanych z postępowaniem egzekucyjnym. Jeżeli osoba, która chce ogłosić upadłość konsumencką, nie ma możliwości zebrania potrzebnej dokumentacji, powinna pobrać raport z Biura Informacji Kredytowym, w którym będą widnieć wszystkie jej zobowiązania. Następnie warto skontaktować się z wierzycielami oraz z komornikiem w celu uzyskania aktualnych informacji. Ostatnim krokiem jest napisanie uzasadnienia wniosku i oczekiwanie na decyzję sądu.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencką może ogłosić każda osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej oraz nie pozostaje w spółce. Osoba taka musi być niewypłacalna, a więc musi utracić fizyczną zdolność do samodzielnego poradzenia sobie z kłopotami finansowymi i spłaty zadłużenia na własną rękę. Warto pamiętać o tym, że niewypłacalność nie może być skutkiem celowego działania bądź rażącego zaniedbania. Co więcej, o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie mogą ubiegać się osoby, które na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat wszczęły procedurę upadłościową. Warto jednak pamiętać o tym, że każda sytuacja, w której w grę wchodzą problemy finansowe, jest inna, dlatego też dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy adwokata, która specjalizuje się w tego typu sprawach. Dzięki temu konsument może mieć pewność, że jego kłopoty zostaną zażegnane szybko i zgodnie z prawem.