Rozwód to niekiedy jedyne wyjście dla małżonków, którzy nie potrafią się ze sobą porozumieć i nie widzą żadnej nadziei na zmiany. Decyzja o rozwodzie nie należy do najłatwiejszych, a sprawę może komplikować fakt, że z rozwodem wiąże się sporo formalności. Jedną ze spraw formalnych jest przygotowanie i złożenie pozwu rozwodowego. Jak powinien on wyglądać i co musi zawierać?
Czym jest pozew rozwodowy i jakie informacje musi zawierać?
Pozew rozwodowy to jeden z dokumentów, jakie składamy do sądu. Jeśli jest on poprawnie napisany i zawiera wszelkie niezbędne informacje, to stanowi rozpoczęcie procedury rozwodowej. Pozew rozwodowy musi zostać sporządzony zgodnie z określonymi wytycznymi. Przede wszystkim strona składająca pozew musi ustalić, do jakiego sądu okręgowego należy go skierować. To oczywiście zależy od miejsca zamieszkania małżonków. W przypadku, gdy ci mieszkają oddzielnie, pod uwagę bierze się adres pozwanego.
Pozew rozwodowy powinien zawierać wszelkie informacje o współmałżonkach, w tym ich dane osobowe, wykonywane zawody i aktualne miejsca zamieszkania. W tym dokumencie należy uwzględnić też żądania wobec pozwanego. Z tego wynika, że w pozwie nie może zabraknąć informacji na temat tego, z czyjej winy doszło do rozpadu pożycia małżeńskiego. Dokument ten musi też informować o sytuacji majątkowej obu stron. Do pozwu należy dołączyć też inne dokumenty, w tym akt małżeństwa, zaświadczenie o zarobkach i odpis pozwu. W przypadku, gdy są dzieci, trzeba dołączyć ich akty urodzenia, a w pozwie należy przedstawić, jakie są ich potrzeby. Jest to istotne w późniejszych sprawach alimentacyjnych.
Mogłoby się wydawać, że napisanie pozwu rozwodowego nie jest trudnym zadaniem, aczkolwiek w rzeczywistości dość łatwo o pominięcie istotnych informacji. By tego uniknąć i jak najszybciej mieć sprawy rozwodowe za sobą, warto skorzystać z usług adwokata. Tego typu usługi oferuje Adwokat Małgorzata Betlej z Lublina. Kancelarie adwokackie często oferują pomoc w sporządzeniu pozwów rozwodowych. Poza tym adwokaci mogą reprezentować swoich klientów przed sądem.
Pozew rozwodowy – z orzekaniem o winie czy bez orzekania?
Pozew rozwodowy może być złożony zarówno z wniosek o orzeczeniu winy, jak i bez tego orzeczenia. Jeśli pozew ma zawierać orzeczenie o winie, wówczas wszystkie ustalenia musimy zawrzeć w pozwie. Oprócz tego musimy podać powody naszej decyzji. Sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie zwykle trwają dłużej. Poza tym musimy przygotować argumenty potwierdzające naszą decyzję. Często potrzebni są też świadkowie. Z kolei gdy składamy wniosek bez orzeczenia o winie, to jedynie musimy uzasadnić, dlaczego pożycie małżeńskie uległo rozpadowi.
Warto też dodać, że do pozwu można połączyć nie tylko orzeczenie o winie, lecz również orzeczenie o władzę rodzicielską, czyli dalszą opiekę nad dziećmi, alimenty i eksmisję. Możliwe jest również dołączenie orzeczenie o alimentach na współmałżonka.