Piły tarczowe narażone są na nadmierne zużycie w toku realizowanych za ich pomocą prac. Spadek efektywności to problem szczególnie zauważalny w zakładach obróbki drewna, gdzie okrągły brzeszczot użytkowany jest intensywnie. Jego wymiana wiąże się ze sporymi kosztami, których można jednak uniknąć. W tym celu należy postawić na usługi w zakresie profesjonalnego ostrzenia pił tarczowych – jak ono przebiega?

Kiedy piła tarczowa wymaga ostrzenia?

Cięcie drewna to podstawowa czynność, jaką realizuje się np. w tartakach. Materiał musi być dopasowany do potrzeb klienta, dlatego tworzy się z niego elementy o określonych wymiarach. Właściwą obróbkę w przypadku drewnianych detali zapewnia piła tarczowa. Narzędzie to wprawia w ruch rotacyjny tarczę, której zęby oddziałują na powierzchnię materiału, przecinając go. W momencie spadku efektywności urządzenia trzeba wziąć pod uwagę konieczność jego naostrzenia.

Profesjonalne usługi w tym zakresie przydają się też w sytuacji, gdy na powierzchni tarczy zauważymy charakterystyczne zanieczyszczenia powstające przy obróbce drewna. Niewielkie fragmenty drewna i żywica muszą być usuwane z elementu tnącego. Wraz z nieprawidłową pracą piły tarczowej wzrasta jej temperatura robocza. Objawy stępienia okrągłego brzeszczotu są zatem dość łatwo rozpoznawalne. Ostrzenie pił tarczowych wykonane przez specjalistów pozwala na wyeliminowanie problemu. W jaki sposób przeprowadza się działania z tym związane?

Jak wygląda ostrzenie pił tarczowych?

Piły tarczowe można ostrzyć na sucho. Wybór takiej metody oznacza zastosowanie specjalnej ściernicy. Urządzenie to dopasowuje się do konkretnej tarczy i jej zębów. Ściernica jest do tych elementów przysuwana, co powoduje tarcie i szlifowanie ostrza. W ten sposób nadmiar materiału jest z tarczy usuwany, a ta odzyskuje swoją pierwotną ostrość. Hegasa Polska Sp. z o.o. to firma zajmująca się profesjonalnym ostrzeniem pił tarczowych i nie tylko, stosując do tego nowoczesny sprzęt używany też do czyszczenia tarcz.

Piły tarczowe ostrzy się również manualnie. Metoda na mokro to z kolei szlifowanie z użyciem specjalnego chłodziwa. Jego zastosowanie może zapobiec uszkodzeniu powierzchni tarcz. Niezależnie od wyboru sposobu, za pomocą którego zdecydujemy się na przywrócenie naszej pile tarczowej pierwotnych parametrów pod względem wydajności cięcia, ostrzenie zlećmy zakładowi przystosowanemu do realizacji takich usług. Regularne ich wykonywanie pozwoli uniknąć kłopotliwych i nierzadko dość kosztownych przestojów w pracy np. firmy zajmującej się obróbką drewna.