Prawidłowa segregacja śmieci jest niezwykle ważna. Szczególnie w czasach, kiedy zanieczyszczenie środowiska jest coraz większe, istotna jest właściwa gospodarka odpadami. Roczna produkcja na osobę wynosi ok. 350 kg odrzutów. Całkowite ograniczenie ich wytwarzania jest jednak niemożliwe. Dlatego też warto poznać sposób segregowania odpadów w specjalnych pojemnikach.  W ten sposób będzie je można łatwiej poddać recyklingowi.

Prawidłowa segregacja śmieci

Właściwa segregacja odpadów pozwala nie tylko na uniknięcie konsekwencji, ale też dbanie o środowisko. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy skorzystać z usługi wywozu śmieci i odpadów. Może się bowiem zdarzyć tak, że niewłaściwa segregacja będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami. Przed wrzuceniem śmieci koniecznie należy opróżnić opakowania. 

Segregacja śmieci kolorami jest następująca:

 • Niebieskie pojemniki: papier. Tektura, czasopisma, gazety, foldery, szkolne papiery, biurowy papier, książki, prospekty, katalogi, zeszyty, pakowy papier oraz papierowe torebki. Niedozwolone: folia, zabrudzony papier, paragony, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe ze śladami zużycia, podpaski, pampersy oraz kartony po sokach czy mleku.
 • Zielone pojemniki: szkło. Słoiki i butelki po artykułach spożywczych, butelki ze szkła po alkoholu oraz opakowania po produktach kosmetycznych. Ważne: szkło nie powinno być potłuczone. Niedozwolone wyrzucanie: luster, ceramiki, stołowego czy kryształowego szkła, doniczek, żarówek,  zniczy (z woskiem), szyb czy porcelany.
 • Żółte pojemniki: metal oraz sztuczne materiały. Butelki z plastiku, zakrętki, torebki, worki, koszyki z plastiku, opakowania po kosmetykach i chemii gospodarczej, puszki, aluminiowa folia oraz żelazny złom. Niedozwolone: strzykawki, dożylne kaniule, budowlane i poremontowe odpady czy części aut.
 • Brązowe pojemniki: odpady biodegradowalne. Rośliny, resztki owoców i warzyw, trawa, trociny, odpady po jedzeniu. Niewskazane: odchody, kości, jadalne oleje, drewno, płyty (np. wiórowe), leki oraz popiół.

Co z pozostałymi odpadami segregowanymi?

  Sortowanie śmieci ogranicza się nie tylko do szkła, plastiku czy papieru. Do czarnych pojemników do segregacji powinny trafić odpady zmieszane. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy skorzystać z usługi wywozu śmieci i odpadów. Składają się na nie wszystkie pozostałe śmieci oprócz odpadów niebezpiecznych, a zatem: oleje do smażenia, żywność, kurz, szmatki, gąbki, piasek, zwierzęce odchody, niedopałki, zapalniczki czy produkty higieniczne. 

  Należy przy tym pamiętać, że na odpady wielkogabarytowe, budowlane i po remontach istnieją specjalnie worki. Do pojemników na zmieszane odpady nie powinno się także wrzucać zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz wszelkich medycznych odpadów czy opakowań po roślinnych preparatach. Zarówno na leki, jak i zużytą odzież przeznaczone są specjalne kontenery. Do pojemników na odzież trafiają także buty, zabawki czy ręczniki. 

  Specjalne kosze do segregacji na leki pomieszczą puste opakowania w postaci słoiczków, butelek czy blistrów. Ulotki i papierowe opakowania należy wrzucić do pojemników na papier. Przy tym należy pamiętać, by zgnieść przed wyrzuceniem produkty. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapoznać się z zasadami segregacji i skorzystać w razie potrzeby z usług wywozu śmieci.

  Sprawdź, jaki kontener na śmieci najlepiej wybrać. 

  Dowiedz się jak segregować śmieci wielkogabarytowe i jak je segregować.

  Przeczytaj, aby dowiedzieć się, komu najlepiej zlecić wywóz śmieci.