Szczury - u jednych wzbudzają lęk, u innych odrazę. Gdziekolwiek by się nie pojawiły, zawsze są nieproszonymi gośćmi. Mogą mieszkać w piwnicach, na klatkach schodowych. Nierzadko wchodzą do domów, a nawet mieszkań. Są w stanie przenosić różne choroby, przez co stanowią realne zagrożenie dla zdrowia człowieka i zwierząt domowych. Jak z nimi walczyć, by odnieść zwycięstwo?

Deratyzacja – co to właściwie oznacza?

Wchodzi w skład tak zwanych usług ddd, w których kolejne litery oznaczają: dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację. Polega na zwalczaniu gryzoni, głównie szczurów i myszy za pomocą środków chemicznych lub niechemicznych. Odszczurzanie oraz pełną ochronę sanitarną oferuje zakład deratyzacji Jeszka – firma z Torunia. Deratyzacja może być niebezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych. Dlatego najpierw należy zidentyfikować szkodnika, a dopiero potem wybrać odpowiednią metodę jego unicestwienia.

Metoda chemiczna – najbardziej skuteczna w walce z gryzoniami

Polega na stosowaniu trutek zawierających biobójcze substancje, które po dostaniu się do przewodu pokarmowego zabijają szkodnika. Niektóre preparaty, jak na przykład fosforek cynku, mogą być stosowane tylko tam, gdzie nie ma ryzyka połknięcia trucizny przez ludzi i zwierzęta. Efekty użycia trucizny mogą pojawić się od razu lub po kilkukrotnym zastosowaniu. Aby deratyzacja przy użyciu metody chemicznej przebiegła całkowicie bezpiecznie, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Po pierwsze szybko rozpoznają gryzonia. Po drugie prawidłowo wybiorą skuteczną metodę walki z intruzem. A po trzecie wyeliminują ryzyko zjedzenia trucizny przez dziecko lub zwierzę, poprzez umieszczenie jej w specjalnej osłonie.

Niechemiczne sposoby na myszy i szczury

Oprócz chemicznych metod zwalczania gryzoni istnieją też inne, mniej inwazyjne. Są to różnego rodzaju pułapki. Przyjrzyjmy się dokładniej tym najczęściej stosowanym.

Pułapki żywołowne – metalowe lub drewniane - to większe gabarytowo konstrukcje, dostępne w różnych kształtach. Mają zwabić gryzonia poprzez umieszczoną w nich przynętę. W zależności od sposobu działania pozwalają na odłowienie jednego lub kilkunastu osobników podczas jednorazowego rozstawienia. Nie uśmiercają.

Pułapki zatrzaskowe to najczęściej stosowana metoda walki z małymi gryzoniami, takimi jak myszy i szczury. Również wymagają użycia przynęty, a złapane w nie osobniki zostają uśmiercone. Można je stosować kilkakrotnie. Najlepiej sprawdzą się w likwidacji niewielkiej populacji gryzoni