Uzyskanie odszkodowania jest sposobem na zrekompensowanie poniesionych strat majątkowych, które powstały z winy innej osoby. Otrzymanie go z reguły wymaga jednak wystąpienia z roszczeniem wobec sprawcy zdarzenia, które ją spowodowały. W niektórych sytuacjach wystarczy w tym celu zwrócić się do ubezpieczyciela, niekiedy konieczne będzie jednak podjęcie odpowiednich kroków prawnych i złożenie pozwu w sądzie. Będzie to łatwiejsze z pomocą prawnika.

Kiedy można otrzymać odszkodowanie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami odszkodowanie może być wypłacone wówczas, gdy konkretna osoba poniosła uszczerbek, który dotyczy jej prawnie chronionych dóbr, a więc majątku, ale także zdrowia lub dóbr osobistych, jeśli ich naruszenie wywołało skutki majątkowe. Pokrzywdzony może domagać się naprawienia szkody w naturze albo wypłacenia kwoty, która umożliwi ich usunięcie i przywrócenie rzeczy do poprzedniego stanu. Warunkiem ubiegania się o odszkodowanie jest możliwość przypisania winy sprawcy, którego działania albo zaniechanie podjęcia określonych działań doprowadziły do powstania straty. Ubiegając się o odszkodowanie, trzeba więc dysponować dowodami, że faktycznie doszło do danego zdarzenia, a uszczerbek miał miejsce. W grę może tu wchodzić m.in. dysponowanie nagraniami, zeznaniami świadków albo oświadczeniem sprawcy. Istotne okaże się wykazanie związku przyczynowo-skutkowego między zachowaniem sprawcy a wystąpieniem straty. Ponieważ udokumentowanie roszczenia, a także przejście przez całą niezbędną procedurę samodzielnie może być trudne, najlepiej skorzystać z pomocy radcy prawnego. W Warszawie warto udać się w tym celu do Kancelarii Radców Prawnych Arendarski & Stejblis specjalizującej się m.in. w dochodzeniu odszkodowań.

Jak może wyglądać dochodzenie odszkodowania?

Procedura dochodzenia odszkodowania zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli sprawca miał wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej np. z racji wykonywanego zawodu, prowadzenia gospodarstwa rolnego czy posiadania pojazdu, wówczas z roszczeniem można wystąpić wobec firmy ubezpieczeniowej, w której wykupił polisę. W przeciwnym razie konieczne będzie podjęcie negocjacji z osobą, która spowodowała powstanie straty w celu wypłacenia przez nią stosownej kwoty. Jeżeli polubowne załatwienie sprawy okaże się niemożliwe, jedynym wyjściem stanie się złożenie pozwu.

Pomoc prawną przy występowaniu o odszkodowanie można uzyskać w Kancelarii Radców Prawnych Arendarski & Stejblis. Służy ona klientom poradami prawnymi, przygotowuje pisma procesowe, a także prowadzi negocjacje oraz podejmuje się reprezentowania klientów w postępowaniach sądowych.