Statystki rozwodowe w Polsce pokazują, że coraz większa liczba par z nie większym stażem małżeńskim niż trzyletnim decyduje się na rozwód. To właśnie wtedy najczęściej istnieje szansa na szybkie przeprowadzenie rozprawy i zakończenie małżeństwa. W każdym przypadku warto korzystać z pomocy radców prawnych, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy skrócą czas od złożenia pozwu do uregulowania wszystkich spraw.

Kwestia winy za rozkład pożycia małżeńskie

W polskim prawie w kwestii winy sąd może w wyroku orzec:

  • wyłączną winę rozkładu pożycia przez jednego z małżonków,
  • winę za rozkład pożycia obu stron,
  • brak winy żadnej ze stron – małżonkowie zgodnie złożą taki wniosek,
  • brak winie żadnej ze stron – gdy wydanie orzeczenia o winie jest bezzasadne po przeanalizowaniu całego materiału dowodowego.

Kwestia winy za rozkład pożycia małżeńskiego jest ważna z wielu względów. To jej wykazanie pozwala nawet rościć prawo do pobierania alimentów od byłego małżonka. Rozwód z orzekaniem o winie może także wpłynąć na przyznanie opieki nad dzieckiem lub o miejscu jego stałego pobytu. W przypadku kiedy małżonkowie zgodni są do wszystkich kwestii rozwodowych, sprawa może zostać zakończona podczas jednej wizyty w sądzie.

Poprawne przygotowanie pozwu rozwodowego

Aby sąd mógł wydać orzeczenie rozwodowe podczas jednej rozprawy, ważne jest złożenie poprawnego pozwu z dobrze przedstawionymi wnioskami dodatkowymi. Te mogą być nawet uzgadniane wcześniej między małżonkami. Wnioski mogą zaś dotyczyć różnych spraw np. sposobów korzystania ze wspólnego mieszkania w określonym czasie; przed, w trakcie i po rozwodzie.

Prawidłowe przygotowanie pozwu jest także istotne dla szybkiego wyznaczenia terminu rozprawy. Nawet najmniejsze niezgodności i niejasności spowodują, iż sąd taki pozew skieruje do poprawienia. Ważne jest zatem to, aby zlecać jego przygotowanie prawnikom. Tacy radcy prawni jak mecenas Marcin Deja omawiają dokładnie potrzeby klienta, wyznaczając całą strategię rozwodową. W przypadku chęci przeprowadzenia szybkiego rozwodu ważne jest polubowne rozwiązywanie spornych kwestii z małżonkiem – polubowne oznacza pozasądowe.

Co jeszcze wpływa na szybsze przeprowadzenie rozwodu?

Oprócz zgody małżonków, co do woli rozwiązania małżeństwa, a także prócz rezygnacji z orzeczenia o winie, ważne dla przeprowadzenia szybkiego rozwodu jest zrezygnowanie z sądowego podziału majątku w postępowaniu rozwodowym. Ważne jest też szybkie uiszczenie opłaty sądowej. Najlepiej uregulować ją przy wniesieniu pozwu rozwodowego. Warto zrezygnować również z wniosku o zwolnienie opłaty sądowej. Każdy dodatkowy  wniosek przy rozwodzie powoduje bowiem wydłużenie całej procedury administracyjnej. Strony dłużej będą oczekiwały na termin rozprawy.

Podział majątku i alimenty na drodze mediacji/negocjacji

Jeśli chodzi o podział majątku wspólnego oraz o alimenty na potomstwo, rekomenduje się wybierać pozasądową i polubowną drogę mediacji lub negocjacji. Wszystkie kwestie zostają w takiej opcji regulowane przez radcę prawnego. Przygotowywane są umowy, które warto zawierać w formie aktów notarialnych.