Wadliwe instalacje gazowe są przyczyną wielu niebezpieczeństw, takich jak wybuchy, pożary, czy też zatrucia czadem. W związku z tym należy dbać o ich prawidłową instalację, a następnie sprawność i szczelność. Firma Instal-G zajmuje się nie tylko profesjonalnym montażem instalacji gazowych, ale także późniejszą weryfikacją ich prawidłowego działania. Więcej na temat przeciwdziałania i skutków zatrucia czadem opowiemy w dalszej części artykułu.

Czym jest czad?

Czad to inna nazwa na znany powszechnie tlenek węgla. Jest to bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku gaz, który przy tym ma silnie trujące właściwości. Potocznie ze względu na te cechy nazywa się go cichym zabójcą. Powstaje w wyniku niecałkowitego spalania różnych surowców, takich jak drewno, ropa, benzyna, czy też gaz ziemny, kiedy do tego procesu nie jest dostarczona odpowiednia ilość tlenu, by mógł zajść proces całkowitego spalania.

Niebezpieczeństwo dla człowieka stanowi fakt, iż tlenek węgla (CO) wiąże się z hemoglobiną nawet 300 razy szybciej niż cząsteczki tlenu, co skutkuje szybkim odcięciem jego dopływu do komórek organizmu, a co za tym idzie ich stopniowym obumieraniem. Statystycznie liczy się, że w Polsce z powodu zatrucia czadem cierpi rocznie nawet około 2000 osób, z czego nawet setki nie udaje się uratować.

Tłumaczy nam specjalista w zakresie instalacji gazowych z firmy Instal-G.

Zatrucie czadem - objawy

Objawy zatrucia czadem można zaobserwować u siebie i innych nawet w sytuacji, gdy jest się narażonym na wdychanie niewielkich ilości tego gazu. Problemem może okazać się podobieństwo objawów do innych powszechnych schorzeń. Wśród pierwszych pojawiających się oznak można wyróżnić pojawiające się zawroty głowy, mdłości i wymioty, a także ogólne osłabienie. Im dłużej jest się narażonym na wdychanie tlenku węgla, tym bardziej objawy się nasilają. Pojawia się senność, zaburzenia równowagi i świadomości, a także charakterystyczne czerwone zabarwienie skóry. Po dłuższym czasie występują problemy z oddychaniem, przyspieszenie akcji serca i drgawki, które skutkują utratą przytomności.

W takiej sytuacji, jeśli pomoc nie nadejdzie wystarczająco szybko, następuje stopniowa utrata czynności życiowych, a w następstwie śmierć.

Jak chronić się przed zatruciem czadem?

Podstawowym sposobem i obowiązkiem jest okresowy przegląd instalacji gazowych, który ma na celu kontrolę sprawności i szczelności wszystkich jej elementów, a co za tym idzie, daje pewność, że działa ona prawidłowo i nie stwarza zagrożenia dla życia mieszkańców. Dobrą praktyką jest także zamontowanie czujników czadu, szczególnie w pomieszczeniach gdzie znajdują się urządzenia, które mogą emitować tlenek węgla, jak chociażby piecyki gazowe.

Należy także pamiętać o stosowaniu wyłącznie certyfikowanych urządzeń i elementów instalacji, a także o odpowiednio częstym wietrzeniu pomieszczeń i dbaniu o sprawność wentylacji.