Rozwód to procedura, w której warto mieć oparcie w zaufanej osobie, takiej jak adwokat. To szczególnie ważne wtedy, kiedy konieczne jest nie tylko wtedy, kiedy małżeństwo chce formalnie się rozejść, ale przede wszystkim wtedy, kiedy trzeba zająć się podziałem opieki nad dzieckiem po rozwodzie. Rodzice często zastanawiają się, czy sąd bierze pod uwagę zdanie dziecka. Wielu rodziców decyduje się również na opiekę naprzemienną.

Czy sąd bierze pod uwagę zdanie dziecka?

W sądzie rodzinnym oczywiście brane jest pod uwagę dobro dziecka. Nie oznacza to jednak, że małoletni będzie przesłuchiwany na rozprawie. Kluczowy będzie tutaj zarówno jego wiek, jak i stan zdrowia, stopień dojrzałości oraz rozwój umysłowy. Najczęściej zdanie dziecka jest oceniane przez pryzmat orzeczenia biegłych specjalistów, którzy podczas rozmowy z dzieckiem obserwacji jego zachowania, a także na podstawie testów, są w stanie ocenić podejście małoletniego do rozwodu i podziału opieki. Warto pamiętać o tym, że zarówno przy podziale opieki, jak i przy rozwodzie najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, którego można spotkać w kancelarii adwokackiej Dr. Agaty M. Wolińskiej-Umschaden.

Na czym polega opieka naprzemienna po rozwodzie?

Rozwód to trudne przeżycie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Mimo to rodzice często potrafią wznieść się ponad swoje konflikty i szukać takiego rozwiązania podziału opieką nad małoletnim, które będzie najbardziej komfortowe dla ich pociechy, a jednocześnie zapewni stały kontakt z dzieckiem zarówno matce, jak i ojcu. Z tego względu rodzice powinni rozważyć model opieki naprzemiennej. Sprawowanie wspólnej pieczy polega na tym, że dziecko po rozwodzie mieszka tyle samo czasu u mamy, co u taty. Nie ma tu więc sytuacji, w której należy wyznaczać konkretne godziny czy dni odwiedzin u drugiego rodzica. Przy opiece naprzemiennej rodzice zachowują pełnię władz rodzicielskich.

Wspólne sprawowanie pieczy ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest oczywiście fakt, że rodzice uczestniczą w takim samym stopniu w życiu dziecka. Warto jednak podkreślić, że za opieką naprzemienną przemawia również możliwość wspólnego podejmowania decyzji co do przyszłości dziecka. Nikt nie ogranicza kontaktów z krewnymi, a rodzice mają wspólny front wychowawczy, co z kolei zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że sprawowanie wspólnej pieczy często likwiduje problem przyznania alimentów. Skoro dziecko spędza tyle samo czasu u mamy i u taty, to koszty utrzymania będą podobne. Oczywiście, jeśli z jakichś względów rodzice zdecydują się na świadczenie na rzecz jednej ze stron, możliwe jest ustanowienie alimentów.

Jak widać, podział opieki nad dzieckiem wcale nie musi być walką. Wystarczy wznieść się poand konflikty i wziąć pod uwagę dobro dziecka, a także skorzystać z pomocy adwokata, który ma doświadczenie w prawie rodzinnym.