Planujesz zająć się hodowlą rybek akwariowych? A może Twoja pociecha marzy o swoim pierwszym zwierzątku i poszukujesz informacji o tym, jak przygotować akwarium? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad, które ułatwią zakupy początkującym akwarystom. Sprawdź, jakie najważniejsze artykuły do akwarium musisz zakupić, zanim zaprosisz do niego swoje nowe zwierzątka.

Jakie akwarium wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów zbiorników o różnej wielkości oraz kształcie. Choć akwaria w kształcie kuli przyciągają wzrok klientów, zdecydowanie lepszym wyborem jest akwarium klasyczne – prostokątne. W szklanej kuli trudno jest zamontować filtr czy grzałkę, trudności sprawia również samo utrzymanie w czystości kulistego akwarium. Nie lubią go również zwierzęta – nie posiada ono kątów, w których rybki mogą się schować, gdy są zmęczone. Najlepszą decyzją będzie więc zakup prostokątnego akwarium.

Poza kształtem zbiornika, równie istotną kwestią jest oczywiście jego rozmiar. Powinien być on odpowiednio dobrany do rodzaju i ilości rybek akwariowych, które planujesz hodować. Warto przed zakupem zbiornika skonsultować się ze specjalistami, takimi jak Hurtownia Akwarystyczna "Aquamag" oraz zajrzeć do literatury, by dowiedzieć się więcej o popularnych gatunkach rybek i ich wymaganiach.

Jeśli wybrane rzez Ciebie rybki będą małe i będzie ich niewiele, wystarczy Ci małe akwarium o pojemności miedzy 40, a 60 litrów. Jeśli jednak planujesz hodować bardziej wymagające powierzchniowo gatunki, powinieneś zainwestować w zbiornik o pojemności co najmniej 120 litrów.

Podstawowe akcesoria do akwarium

Poza samym akwarium, przez wpuszczeniem do niego rybek musisz także kupić podstawowe akcesoria do akwarium. Należą do nich:

  • filtr czyszcząco-napowietrzający;
  • grzałka – najlepiej z termostatem, należy bowiem pamiętać o zapewnieniu rybkom komfortu termicznego właściwego do ich obszarów bytowania;
  • oświetlenie;
  • akcesoria do wymiany wody.

Niezbędne są również akcesoria służące do czyszczenia szyb, odławiania rybek oraz przesadzania roślin. Pamiętaj także, że aby rybki czuły się w akwarium dobrze, powinieneś zainwestować w wysokiej jakości gadżety. Wszelkie kamienie, zamki korzenie i roślinki mają wpływ na komfort Twoich nowych zwierzątek. Warto również wybrać tło, którym ozdobisz tylną ściankę akwarium. Poza tymi podstawowymi elementami możesz zakupić także (teraz lub później) materiał na podłoże – na przykład piasek lub żwirek; odmulacz, który ułatwia zachowanie czystości podłoża.

Przed wpuszczeniem rybek do akwarium należy też uzdatnić wodę, dlatego kolejnym artykułem, który warto jest zakupić wraz z akwarium, jest preparat do uzdatniania wody.