Jak wywołać zdjęcia? Profesjonalne usługi fotograficzne

2019-11-18

Za początek fotografii uważa się wiek XIX. Fotografia analogowa została w XXI wieku wyparta przez technikę cyfrową. Od tego czasu wykorzystuje się profesjonalne narzędzia i sprzęt fotograficzny do wywoływania fotografii. Zaawansowane technologicznie urządzenia i metody pozwalają na otrzymanie różnego rodzaju formatów zdjęć. W jaki sposób można otrzymać wysokiej jakości fotografie? Czy można przeprowadzić cały proces w Internecie?

Jakie wyróżnia się rozmiary zdjęć?

Na kształt formatów zdjęć wpływają zachowane proporcje. W związku z tym dzieli się je na rozmiary:

 • 9 x 11,7 cm. Przy proporcji 4:3,
 • 9 x 13 cm. Przy stosunku 3:2,
 • 10 x 13,3 cm. Przy skali 4:3,
 • 10 x 15 cm. Przy związku 3:2,
 • 13 x 17, 3 cm. Stosunek boków wynosi 4:3,
 • 13 x 19, 5 cm. Przy relacji 3:2,
 • 15 x 20 cm. Przy odniesieniu 4:3,
 • 15 x 22 cm. Przy stosunku 3:2.

Profesjonalna obróbka zdjęć umożliwia otrzymanie różnych proporcji np. panoramicznych czy kwadratowych.

Zdjęcia cyfrowe i do wywołania z kliszy

Zdjęcia cyfrowe to najszybszy sposób na otrzymanie wysokiej jakości pamiątki. W celu wydruku zdjęć wystarczy utworzyć kopię plików i przesłać je na zewnętrzny nośnik (pendrive), a następnie dostarczyć do sklepu foto. Profesjonalista wykorzysta nowoczesny sprzęt fotograficzny, jakim jest drukarka do zdjęć. Zdjęcia do wywołania mogą pochodzić również z kliszy. Fotografie analogowe lub negatywy po przekazaniu do salonu są skanowane, a potem np. nagrywane na płytę CD. Jawny obraz ze zdjęcia w specjalnym procesie jest przekształcany z ukrytego dzięki nasączeniu w odpowiedniej substancji, a potem jest utrwalany. Drukowanie zdjęć w tym przypadku jest możliwe dzięki takim narzędziom jak: koreks (specjalny zbiornik na szpulki służące do nawijania filmu), termometr, rękawiczki, strzykawka, wywoływacz (roztwór do wywoływania czarno-białych fotografii), utrwalacz, zmiękczacz oraz pojemniki na nie. Po wywołaniu filmu następuje naświetlanie, a potem cięcie i montaż odbitek zdjęć. Możliwa jest również kompresja z formy analogowej do cyfrowej za pomocą skanowania.

Wywoływanie zdjęć online

Dostępne są różnego rodzaju formaty odbitek zdjęć online: 10 x 15, 9 x 13, 10 x 13, 13 x 18, 15 x 21, 10 x 10, 13 x 13, 20 x 30, 30 x 40, 30 x 45, 30 x 60, a nawet 30 x 90. Mogą być wywołane na w zasadzie każdym rodzaju papieru. Przez Internet można wywołać również zdjęcia do dowodu, paszportu, legitymacji, portfela czy do prawa jazdy. Wystarczy tylko skorzystać ze strony www firmy świadczącej usługi fotograficzne. Następnie trzeba przesłać zdjęcie przez edytora i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami. Możliwy jest wybór:

 1. Kadrowania. Może być klasyczne lub specjalne.
 2. Liczby i formatu: Należy je dokładnie określić.
 3. Rodzaju papieru. Może być błyszczący lub matowy.
 4. Jakości materiału. Papier może być standardowy lub wysokiej jakości.
 5. Innych funkcji. Dodatkowych kolorów czy usuwania efektu „czerwonych oczu”.

Z reguły można skorzystać z opcji wysyłki do domu lub odbioru osobistego w siedzibie sklepu fotograficznego. Czas oczekiwania to ok. 2-3 dni. Wszystko zależy jednak od rozmiaru. Wysokiej jakości fotografie będą świetną pamiątką. Zamiast trzymać albumy na dysku komputera, warto pomyśleć o wydrukowaniu zdjęć.