Notariusz jest specjalistą, który może pomóc zarówno w kontekście sprzedaży lub zakupu nieruchomości, jak również w rozdzielności majątkowej. Udając się do notariusza warto przygotować się w odpowiedni sposób. Jakie dokumenty należy więc ze sobą zabrać i na co warto być przygotowanym? Dowiesz się tego z niniejszego poradnika.

Akt notarialny - co to takiego?

Akt notarialny stanowi podstawowy dokument urzędowy potwierdzający zrealizowanie konkretnej czynności prawnej. Treścią aktu notarialnego może być chociażby postanowienie o rozdzielności majątkowej małżonków lub umowa kupna nieruchomości. Dokument ten stanowi znacznie bardziej wiarygodny i bezpieczny dla obu stron sposób na finalizację określonych w jego treści czynności. Akt notarialny to rodzaj dokumentu, który jest trudny do podważenia, w przeciwieństwie do standardowych umów.

Wizyta u notariusz - jakie dokumenty?

Na spotkanie z notariuszem najczęściej decydują się osoby, które chcą kupić lub sprzedaż nieruchomość. Akt notarialny stanowi jedyną prawnie uznaną formę zawarcia umowy na sprzedaż domu, mieszkania czy działki budowlanej. Warto pamiętać, iż umowa tradycyjna lub też ustna nie ma w tym przypadku mocy prawnej.

Zmiana właściciela nieruchomości wymaga spełnienia szeregu zasad formalnych oraz dostarczenia stosownych dokumentów. Jak podaje przedstawiciel Kancelarii Notarialnej Elżbieta Judasz Sucha Beskidzka, klient który chce nabyć mieszkanie lub dom jest obowiązany do wykonania następujących czynności:

  • podanie swojemu notariuszowi numeru księgi wieczystej,
  • przedłożenie aktu nabycia nieruchomości,
  • zdobycie zaświadczenia o braku zaległych zobowiązań wobec spółdzielni czy też wspólnoty mieszkaniowej,
  • uzyskanie oświadczenia na temat braku meldunku osób trzecich w zakupionej nieruchomości, które można uzyskać w urzędzie gminy.

Oczywistym jest, iż wyżej wymienione dokumenty są jednymi z podstawowych. Profesjonalny notariusz wskaże wszystkie niezbędne zaświadczenia, które klient powinien przedłożyć przed nabyciem nieruchomości.

Wizyta u notariusza - jak wygląda?

Na spotkanie z notariuszem powinny udać się wszystkie strony zainteresowane złożeniem danego oświadczenia woli w konkretnej sprawie. Profesjonalny notariusz najczęściej ma wcześniej przygotowany akt notarialny dotyczący danej sprawy. Każda osoba otrzymuje swój egzemplarz do przeczytania, a notariusz dokonuje odczytu jego treści. Jeżeli wszystkie informacje się zgadzają, wszystkie strony podpisują akt notarialny. Każda ze stron ma prawo uzyskać dowolną liczbę odpisów aktu notarialnego. Usługa ta jest dodatkowo płatna.

Na co warto uważać?

Zdarza się, iż nawet profesjonalny notariusz popełnia błędy. Warto je jak najszybciej poprawić, gdyż mogą w przyszłości przysporzyć stronom wielu problemów. Jakie błędy są najczęściej popełniane przez notariuszy?

  • Imię lub nazwisko napisane w nieprawidłowy sposób,
  • Błędny numer pesel,
  • Zły kod pocztowy,
  • Nieprawidłowe ceny sprzedaży lub wartości przedmiotu umowy,
  • Błędny zapis słowny kwoty.

Pojawiające się w akcie notarialnym błędy mogą spowodować, iż dokument stanie się bezwzględnie nieważny. Ten fakt sprawia, iż podpisany dokument straci moc prawną, a jego późniejsza poprawka może okazać się niemożliwa. Warto więc dokładnie sprawdzać prawdziwość podanych w akcie notarialnym informacji.

Jak wybrać notariusza godnego zaufania?

Odpowiednio sporządzony akt notarialny pozwoli zabezpieczyć transakcje obu stron. Ważnym jest więc, aby wybrać się do zaufanego notariusza, posiadającego doświadczenie i cechującego się solidnością i skrupulatnością. Poszukując specjalisty tego typu warto kierować się opinią znajomych, jak również byłych i obecnych klientów. Warto zwracać uwagę na lokalnych notariuszy, którzy stale się kształcą i aktualizują swoją wiedzę. Współpraca z profesjonalistą gwarantuje szybkie i sprawne załatwienie spraw związanych ze sporządzeniem aktu notarialnego różnego typu.