Ogród w szkle lub las w słoiku to jedna z ciekawszych kompozycji. Pięknie wygląda na półce w salonie lub podwieszona pod sufitem. Są pewne zasady, według których wykonuje i pielęgnuje się taką roślinną dekorację. Jakich roślin i jakiego podłoża użyć, w jaki sposób dbać o tak oryginalną i efektowną ozdobę oraz dlaczego o pomoc w założeniu lub wyborze ogrodu w słoiku warto poprosić florystkę?

Co to jest ogród w szkle?

Ogród w szkle to roślinna lub kwiatowa kompozycja nazywana także lasem w słoiku. Jest umieszczona w szklanej otwartej lub zamkniętej kuli, słoju lub innym szklanym naczyniu, często o nietypowych kształtach. W przypadku zamkniętych ogrodów lub lasów w słoikach wewnątrz wytwarza się swoisty ekosystem, o który wystarczy minimalnie dbać. Szczelnie zamknięcie powoduje, że fotosynteza jest ograniczona, co przekłada się na nieznaczny wzrost roślin. Najciekawszymi odmianami tego typu roślinno-kwiatowych kompozycji są ogrody lub lasy w butelkach lub żarówkach. Florę zamkniętą w szklanych pojemnikach można kupić w wielu kwiaciarniach.

Jakie rośliny wybrać do szklanej kompozycji?

Wybór roślin jest uzależniony od tego, jaki ekosystem planuje się stworzyć. Inne gatunki pasują do tak zwanych słojów pustynnych, zamkniętych, jednogatunkowych lub otwartych. W pierwszym przypadku sprawdzą się sukulenty, takie jak: aloes, grubosz, opuncja. Słoje otwarte to dobre miejsce do posadzenia roślin owadożernych, na przykład rosiczki lub muchołówki. Do kompozycji zamkniętych zastosować można wszelkie gatunki paproci oraz bluszcz lub skrzydłokwiat. Słoje jednogatunkowe to doskonałe miejsca dla storczyków, hiacyntów lub skrzydłokwiatów. Oprócz roślin należy pamiętać o odpowiednim podłożu. Koniecznie trzeba użyć keramzytu jako drenażu, piasku lub węgla aktywnego do pochłaniania nadmiernej ilości wilgoci, ziemi właściwej dla danych gatunków i kolorowych kamieni do ozdoby.

Jak pielęgnować ogród w szkle?

O prawidłową pielęgnację ogrodu w szkle najlepiej zapytać florystkę. W kwiaciarni Gardenia Marioli Jendrysiak można kupić takie kompozycje wraz z niezbędnymi akcesoriami do pielęgnacji. Mogą przydać się nawozy dopasowane do gatunku rośliny, małe konewki do podlewania, nawadniacze w postaci wbijanych w ziemię akcesoriów lub dodatkowe elementy, które wzbogacą kompozycję. Pielęgnacja takiej kompozycji jest dość specyficzna, ale nie wymagająca. W przypadku sukulentów lub słojów zamkniętych podlewanie należy mocno ograniczyć. Należy także kontrolować glebę i rośliny pod kątem występowania chorób grzybowych. Podczas podlewania wodę leje się po ściankach naczynia lub zrasza się rośliny. Raz na jakiś czas zamknięte słoje można otworzyć, aby nadmiar pary wodnej mógł swobodnie wydostać się na zewnątrz.