Najsmutniejszą chwilą w życiu człowieka jest śmierć bliskiej osoby. Przychodzi ona przeważnie niespodziewanie. Jednego dnia z kimś rozmawiamy, a na drugi dzień dowiadujemy się, że człowiek nie żyje. Niekiedy bliska osoba umiera na naszych rękach. Śmierć to trauma dla bliskich zmarłego. Ogromna rozpacz, nie pozwala pozbierać myśli. Pozostaje niestety organizacja pogrzebu, co nie jest łatwą sprawą, w chwili smutku i żalu.

Trudne pożegnanie

Ktoś powiedział: spieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą. Śmierć przychodzi nagle i niezależnie od wieku i statusu społecznego. Jesteśmy na ziemi czasowo i każdy z nas kiedyś i tak odejdzie. Problem w tym, że cierpią ci, którzy żyją. Jeśli umiera osoba, która długo chorowała, łatwiej się pogodzić ze śmiercią, niż w przypadku, młodego i zdrowego człowieka. Największe cierpienie jest w sytuacji, gdy odchodzi dziecko. Nie ma większego bólu, niż przeżycie śmierci własnego dziecka. To trudna chwila dla rodziców, którzy nie mogą się z tym pogodzić przez wiele lat. Bez względu na cierpienie, rodzina musi zająć się pogrzebem. Czasami trzeba pomóc osobie, która jest w rozpaczy, ponieważ jest bardzo zagubiona i nie potrafi zebrać myśli, a ta sytuacją ją przerasta. Nikt w tym momencie nie powinien być sam.

Karta zgonu, formalności

Jeśli zgon miał miejsce w domu w godzinach nocnych lub w miejscu publicznym, należy powiadomić o tym fakcie, pogotowie ratunkowe. Kiedy natomiast zgon nastąpił w domu w godzinach urzędowania przychodni, kartę zgonu wystawia lekarz pierwszego kontaktu zmarłego. Niekiedy prokurator zleca zrobienie sekcji zwłok, by sprawdzić, czy nikt nie przyczynił się do śmierci, czyli, nie było udziału osób trzecich. Kartę zgonu wystawia również szpital, jeśli śmierć nastąpiła na oddziale. Dopiero po otrzymaniu karty zgonu, można organizować pogrzeb. Należy udać się do Zakładu Pogrzebowego Znicz i dopełnić formalności. Należy przyjść z kartą zgonu, swoim dowodem osobistym oraz dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zmarłego w ZUS czy KRUS. Zakładu pogrzebowy ustala datę i miejsce pogrzebu, oprawę uroczystości i załatwia formalności urzędowe, w tym akt zgonu z USC i miejsce na cmentarzu komunalnym.

Ceremonia pogrzebowa

Po wizycie w zakładzie pogrzebowym i ustaleniu szczegółów pogrzebu należy wybrać trumnę/urnę, ubiór dla zmarłego, wiązanki, itp., rodzina udaje się do kościoła, w celu uzgodnienia daty i godziny pogrzebu, jeśli pogrzeb jest katolicki. Ceremonia pogrzebowa odbywa się w kościele parafii, do której należał zmarły, ale można również mszę pogrzebową zorganizować w dowolnej parafii, ale trzeba o tym poinformować księdza z rodzimej parafii zmarłego, bo musi wyrazić zgodę na pogrzeb katolicki. Najpierw jest msza święta, a po niej trumna/urna zostaje przewieziona na miejsce pochówku. Po modlitwie i pożegnaniu się z osobą zmarłą grabarze umieszczają trumnę/urnę w miejscu spoczynku. Po odejściu rodziny i znajomych następuje zasypanie trumny/urny. Ceremonia pogrzebowa jest bardzo smutnym momentem i dlatego pracownicy Zakładu Pogrzebowego, służą wsparciem.