Organizacja pogrzebu to niezwykle trudny czas, na który nigdy nie będziemy gotowi. Mimo bólu i smutku należy pamiętać o zachowaniu rozwagi. Pochówek wiąże się bowiem z załatwieniem wielu formalności. Przygotowanie wszystkich dokumentów, wybór odpowiedniego domu pogrzebowego oraz możliwość starania się o zasiłek to tylko niektóre trudności, z którymi trzeba się w tej sytuacji zmierzyć. Jak wygląda organizacja pogrzebu?

Jak zorganizować pogrzeb?

Po śmierci bliskiej osoby powinniśmy poznać kolejność załatwiania potrzebnych formalności. Przed konsultacją z zakładem pogrzebowym o śmierci członka rodziny, należy powiadomić lekarza. Kolejnym krokiem jest wezwanie wcześniej wspomnianego domu pogrzebowego, którego pracownicy przeniosą ciało zmarłego do kostnicy. Dom pogrzebowy będzie odpowiedzialny za obsługę uroczystości, jednak przed tym konieczne jest ustalenie daty pogrzebu, wybór kwiatów i oprawy muzycznej. Warto pamiętać, że usługi pogrzebowe często obejmują pomoc w załatwianiu wszelkich formalności. O śmierci bliskiej osoby należy powiadomić także Urząd Stanu Cywilnego. To działanie jest niezbędne do otrzymania dokumentów, dzięki którym będzie można otrzymać zasiłek.

Karta a akt zgonu

Dwa najważniejsze dokumenty, bez których nie może się odbyć cała uroczystość pogrzebowa to karta i akt zgonu. Ten pierwszy otrzymywany jest zaraz po konsultacji z lekarzem, który potwierdza śmierć danej osoby. Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu, to kartę musi wystawić lekarz, który przez ostatnie 30 dni zajmował się pacjentem. W przypadku, gdy śmierć nastąpiła poza murami szpitala, to kartę zgonu wystawi lekarz rodzinny lub lekarz pogotowia ratunkowego. Akt zgonu to dokument wystawiany w Urzędzie Stanu Cywilnego. Bez niego organizacja pogrzebu oraz otrzymanie zasiłku nie będzie możliwe. Do urzędu należy udać się w ciągu trzech dni od śmierci bliskiej osoby. Należy przy tym pamiętać, by wziąć ze sobą dowód osobisty zmarłego oraz kartę zgonu.

Jakie dokumenty należy dostarczyć do zakładu pogrzebowego?

Posiadając już kartę i akt zgonu, można udać się do zakładu pogrzebowego. Jak podkreślają specjaliści z Przedsiębiorstwa Pogrzebowego Agawa, najlepiej jest, jeżeli dom pogrzebowy świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe. Warto jednak pamiętać, że karta i akt zgonu to nie wszystkie dokumenty potrzebne w zakładzie pogrzebowym. Wybierając się tam, należy wziąć ze sobą odpis skróconego aktu zgonu, dowód osobisty osoby zmarłej oraz zlecającej, a także legitymację ZUS.

Przedsiębiorstwo Pogrzebowe Agawa zajmuje się usługami związanymi z pogrzebami, transportem zwłok oraz organizacją kremacji. Firma ta działa już od ponad 30 lat i ma swoją siedzibę w Skawinie, w województwie małopolskim. Pracownicy przedsiębiorstwa zapewniają kompleksową pomoc w przypadku śmierci bliskiej osoby, odbierając ciało z domu, szpitala czy hospicjum oraz organizując ceremonię ostatniego pożegnania, zarówno świecką jak i wyznaniową, dbając od dopełnienie wszelkich formalności.