Śmierć bliskiej osoby to wyjątkowo ciężki czas dla członków rodziny. Nie da się jednak ukryć, że sytuacja ta, oprócz kwestii związanych z organizacją uroczystości pogrzebowych, zazwyczaj wiąże się też z potrzebą dopełnienia szeregu formalności dotyczących spraw spadkowych. Niestety zmarły nie zawsze pozostawia po sobie ostatnią wolę, co może wynikać z nagłej śmierci lub choroby uniemożliwiającej uporządkowanie spraw majątkowych przed odejściem. W takim przypadku jedną z dróg uregulowania kwestii spadkowych jest notarialne poświadczenie dziedziczenia.
Czym jest poświadczenie dziedziczenia i jak je uzyskać
Przeprowadzenie sprawy spadkowej, a co za tym idzie formalne potwierdzenie praw do spadku, to kwestia, którą po śmierci bliskiej osoby wcześniej czy później należy uregulować, co pozwoli na prawidłowe dysponowanie pozostawionym majątkiem. Oczywiście sprawy te można przeprowadzić na drodze sądowej, jednakże wszelkie procedury tego typu mogą się w sądzie ciągnąć bardzo długo. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na nabycie praw spadkowych jest skorzystanie z usług notariusza, takiego jak np. Jarosław Sekściński Notariusz Kancelaria. Należy bowiem pamiętać, że od 2 października 2008 r. spadkobiercy mogą wybrać inną niż sądową drogę ustalenia swoich praw spadkowych, a co za tym idzie poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego mogą również dokonywać notariusze w formie aktu notarialnego, który ma taki sam skutek jak prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku. Nie wolno jednak zapominać, że aby przeprowadzenie tej procedury było możliwe, niezbędne jest spełnienie kilku podstawowych warunków:
- notarialne poświadczenie dziedziczenia nie może zostać sporządzone dla spadków otwartych przed 1 lipca 1984 r.,
- niezbędna przy tej czynności jest obecność wszystkich osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi,
- pomiędzy spadkobiercami nie może istnieć żaden spór, a co za tym idzie osoby stawające przed notariuszem muszą być zgodne co do osób, będących spadkobiercami oraz wysokości przypadających im udziałów.
Zanim jednak nastąpi notarialne poświadczenie dziedziczenia notariusz, przy udziale wszystkich zainteresowanych osób, zobowiązany jest spisać protokół dziedziczenia, w którym przede wszystkim zawarte będzie zgodne żądanie poświadczenia dziedziczenia, złożone przez osoby biorące udział w jego spisaniu, oraz oświadczenia o istnieniu lub nieistnieniu innych spadkobierców. Do protokołu dziedziczenia notariusz załącza m.in. odpis aktu zgonu spadkodawcy oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie praw do spadku.
Odmowa sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia
Notarialne poświadczenie dziedziczenia to procedura, którą spadkobiercy wybierają bardzo często. Warto jednak pamiętać, że specjalista świadczący usługi notarialne w pewnych okolicznościach może odmówić sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji gdy:
- spadek został otwarty przed dniem 1 lipca 1984 r.,
- uprzednio został już sporządzony akt poświadczenia dziedziczenia lub wydano postanowienie o stwierdzeniu nabycia w odniesieniu do interesującego nas spadku,
- ujawnione zostaną okoliczności wskazujące, że przy sporządzeniu aktu nie wszyscy spadkobiercy byli obecni,
- stwierdzone zostanie istnienie testamentów dotyczących spadku, które nie zostały otwarte i ogłoszone,
- spadkodawca w chwili śmierci był cudzoziemcem lub, nie posiadając żadnego obywatelstwa, nie zamieszkiwał w Rzeczypospolitej Polskiej,
- w skład spadku wchodzą prawa rzeczowe lub posiadanie nieruchomości położonej za granicą.
Poświadczenie dziedziczenia to dla wielu spadkobierców idealne rozwiązanie, które znacznie przyspieszy uregulowanie spraw spadkowych. Warto jednak pamiętać, że jest to proces możliwy do przeprowadzenia pod pewnymi, i nie zawsze łatwymi do spełnienia, warunkami.