Śmierć bliskiej osoby często jest niespodziewana. Pogrążona w żałobie bliska osoba zmarłego wówczas może nie wiedzieć, jak zorganizować pochówek. Szczególnie, że oprócz tradycyjnego pogrzebu istnieje wiele dodatkowych opcji. Warto spełnić ostatnią wolę nieboszczyka. W tym celu należy wybrać najlepiej go upamiętniającą ceremonię pogrzebową. Z pomocą przyjdzie z pewnością doświadczony pracownik domu pogrzebowego.

Jakie są rodzaje dozwolonego przez prawo pochówku?

W ofercie zakładu pogrzebowego można znaleźć następujące tradycyjne formy umożliwiające pochówek:

  1. Groby. Płyty nagrobne umieszcza się na wysokości trawnika lub zamocowanego wspólnego pomnika. Wyróżnia się ziemne pojedyncze niemurowane, rodzinne, murowane (pojedyncze lub wielomiejscowe) i dziecięce.

  2. Krypty lub tzw. nisze. Mogą być umieszczane nad ziemią, na zewnątrz lub w pomieszczeniach. Ich tradycja sięga czasów starożytnych grobowców i mauzoleów. Cena za katakumby nie różni się zbytnio od kosztu za klasyczną płytę nagrobną.

  3. Pomniki rodzinne. Wzniesione pomniki połączone są z np. plan-pakietem.

  4. Groby urnowe (z tzw. urnami). Dzielą się podobnie jak zwykłe nagrobki: ziemne rodzinne lub pojedyncze, murowane rodzinne oraz nisze umieszczane w tzw. kolumbariach.

Koszt pogrzebu i wynajęcia działki obejmuje także pielęgnację nagrobka. Opłata jest jednorazowa. Po wpłaceniu całej wysokości jest ważna przez 20 lat.

Pogrzeb świecki a kościelny

Zamiast tradycyjnego pogrzebu z księdzem coraz więcej osób decyduje się na usługi pogrzebowe innego rodzaju. Na miejscu księdza jest tzw. mistrz ceremonii pogrzebowej. W zastępstwie tradycyjnego różańca i mszy za zmarłego, w trakcie pochówku spełnia się jego ostatnią wolę. Za organizację i zaproszenie gości odpowiada tzw. świecki mistrz. Po uzyskaniu potrzebnych informacji aranżowane jest spotkanie z bliskimi zmarłego na cmentarzu wyznaniowym lub komunalnym. Następnie wszyscy zbierają się w kaplicy lub przy otwartej trumnie. Cała ceremonia rozpoczyna się od powitania uczestników przy bramie cmentarnej. Potem mistrz wypowiada parę przygotowanych często wspólnie z bliskimi zmarłego słów. Po utworzeniu żałobnego orszaku przechodzi się do miejsca pochówku. Zgromadzeniu może towarzyszyć wybrana przez zmarłego lub rodzinę muzyka grana np. na żywo. Dalsza część odbywa się przy otwartej mogile. Warto wiedzieć, że coraz więcej domów pogrzebowych współpracuje z osobami odpowiedzialnymi za świeckie pogrzeby. Ich ceny wynoszą od 300 do 500 zł (brutto). Szacuje się, że przeprowadza się ok. 20 takich pochówków rocznie.

Nietradycyjne pogrzeby

Dom pogrzebowy w Warszawie lub innej większej miejscowości, jeśli tylko oferuje transport morski trumny, może zająć się organizacją pogrzebu np. na morzu. Zmarłego wówczas chowa się, zatapiając trumnę lub wypuszczając prochy do morza. Tego rodzaju pochówkiem upamiętnia się marynarzy lub osoby, które zmarły śmiercią tragiczną np. podczas rejsu statkiem.  Inną opcją jest ceremonia wojskowa, którą organizuje się dla żołnierzy i osób o innym stopniu wojskowym. Wystarczy tylko odpowiednie upoważnienie i wypełnienie formalności. Poza tym możliwy jest także pogrzeb za granicą. Wszystko zależy jednak od możliwości domu pogrzebowego. Ciekawą opcją jest przyjazna dla środowiska ostatnia droga. Takie rozwiązanie jest popularne w Szwecji. Polega na zastosowaniu np. całunu z ekologicznego materiału lub trumny wykonanej z biodegradowalnego tworzywa. Wykorzystuje się także pochodzące np. z miejscowych szklarni kwiaty w celu ograniczenia pozostawiania śladów węglowych. Niezależnie od rodzaju pochówku, warto skorzystać z pomocy doświadczonych pracowników zakładu pogrzebowego.