Różnego rodzaju owady, insekty, drobnoustroje czy gryzonie przeszkadzają nam w życiu codziennym. Abyśmy mogli je skuteczne zwalczać, powstały systemy ochrony przed szkodnikami. Oczywiście stosowanie ich to trudna walka, dlatego chcąc odnieść sukces, warto zlecić takie zadanie specjalistom. Oferują oni usługi określane jako DDD, co oznacza dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację. Na czym polegają te systemy zwalczania szkodników?

Czym jest dezynfekcja?

Pierwszym zabiegiem, jaki wykonują specjaliści od zwalczania szkodników, jest dezynfekcja. Polega ona na zastosowaniu środków mających ma celu zlikwidowanie drobnoustrojów, które roznoszą wiele groźnych chorób. Do najczęściej zwalczanych w ten sposób drobnoustrojów należą przede wszystkim wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie. Zabiegi dezynfekcyjne przeprowadza się także po to, aby odkazić dane pomieszczenie lub obiekt. Możemy wyróżnić trzy rodzaje dezynfekcji, a są nimi:

  • dezynfekcja zapobiegawcza,

  • dezynfekcja bieżąca,

  • dezynfekcja końcowa.

Ta pierwsza metoda przeprowadzana jest profilaktycznie. Zazwyczaj wykonuje się ją w regularnych odstępach czasowych, które mogą być określane np. przepisami lub regulaminem danego budynku. Bieżąca dezynfekcja wykonywana jest w chwili, gdy zauważymy pojawienie się drobnoustrojów, natomiast końcową przeprowadza się po zwalczeniu szkodników w celach kontrolnych. Jedną z najbardziej znanych metod dezynfekcji jest ozonowanie.

Na czym polega dezynsekcja?

Kolejnym zabiegiem, którego celem jest usuwanie szkodników, jest dezynsekcja. Na ten zabieg składa się wiele czynności umożliwiających wyeliminowanie insektów. Dezynsekcję najczęściej przeprowadza się w momencie, gdy musimy poradzić sobie z mrówkami, osami, szerszeniami, karaluchami, komarami, pluskwami, pchłami i innymi tego typu szkodnikami. Dezynsekcja to zabieg, który konieczne musi być wykonywany w obiektach o charakterze gastronomicznym, ponieważ wspomniane wcześniej owady mogłyby roznosić zarazki i choroby po artykułach spożywczych. Wśród najczęściej przeprowadzanych czynności dezynsekcyjnych wyróżniamy:

  • metodę żelową,

  • metodę opryskową,

  • metodę zamgławiania ULV.

Deratyzacja, czyli zwalczanie gryzoni

Ostatnim elementem systemu zwalczania szkodników jest deratyzacja. Zabieg ten stosuje się w celu wyeliminowania szczurów, myszy, kretów i innych niechcianych „gości”, którzy powodują szkody w spiżarniach, ogrodach, a nawet w konstrukcjach obiektów budowlanych. Wyróżnia się kilka metod deratyzacyjnych, które wybierane są w zależności od tego, jaki szkodnik ma zostać zwalczony. Główne, ogólne metody to pułapki mechaniczne, trutki pokarmowe oraz metody gazowe. Dzięki tym prostym zabiegom jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym gryzoniem.

Oferta firmy Killem Pest II

Realizacją deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji zajmuje się firma Killem Pest II z Bydgoszczy, która powierzone zadania realizuje sprawnie i na bardzo wysokim poziomie. Rozpoczęła ona działalność w 2000 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono zadowolonych klientów. Firma zajmuje się zwalczaniem różnego rodzaju szkodników takich jak: pluskwy, karaluchy, mrówki, mole, szerszenie, myszy oraz szczury. Ponadto Killem Pest II usuwa gniazda os. Pracownicy dysponują profesjonalnym sprzętem i odpowiednio dobranymi środkami, które są bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska.