Notariusz to rodzaj zawodu, o którym to od czasu do czasu słyszymy w naszym codziennym życiu. Z tego też względu, warto będzie nieco bliżej zapoznać się z zakresem działalności tego typu specjalistów, gdyż istnieje bardzo duża szansa, że w przyszłości prędzej czy później będziemy musieli skorzystać właśnie z ich usług. Doradzamy, w jakich sprawach warto udać się do notariusza.

Podstawowe informacje

W temacie pracy, jaką wykonuje notariusz trzeba przede wszystkim wiedzieć to, że profesja ta uchodzi za zawód zaufania publicznego, przez co niezwykle ważne jest posiadanie obszernego zakresu wiedzy w celu świadczenia usług odpowiedniej jakości. Notariusz jest oczywiście także prawnikiem, który to, jak wynika z samej nazwy, jest upoważniony do sporządzania różnego rodzaju aktów notarialnych. Nie oznacza to jednak, że akty notarialne to jedyna rzecz, którą zajmuje się notariusz, gdyż tego rodzaju specjalista może również prowadzić inne czynności, przy których to niezbędna jest jego obecność. Nie jest to oczywiście wszystko, co warto wiedzieć w zakresie usług świadczonych przez notariuszy.

Co więcej, decydując się na skorzystanie z usług tego rodzaju specjalisty możemy liczyć na pomoc między innymi w zakresie sporządzania umów czy też poświadczania dokumentów. Jako że notariusz jest zawodem zaufania publicznego, działalność tego rodzaju specjalisty jest ściśle uregulowana przez odpowiednią ustawę. Mowa o ustawie z dnia 14 lutego 1991 roku o nazwie Prawo o notariacie. Tak więc, w przypadku, gdy informacje zamieszczone w tym wpisie nie wyjaśnią Wam wszelkich nieścisłości, dobrym pomysłem będzie zwrócenie się właśnie do tej ustawy. Z innych informacji, fakt, że praca notariusza jest regulowana przez ustawę oznacza także gwarancję tego, że sporządzone dokumenty u notariusza będą zgodne z odpowiadającymi im przepisami.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Dotyczyć to może różnych dokumentów, spośród których wyróżnić można między innymi akty własności czy też akty przekazania spadku. W temacie zakresu usług świadczonych przez notariusza warto zwrócić uwagę jeszcze na co najmniej kilka kwestii, ale zanim przejdziemy do ich opisywania, pragniemy zaznaczyć, że informacji na ich temat udało nam się zaczerpnąć od ekspertów z kancelarii notarialnej Joanny Pasierb. Tak więc, omawiając poszczególne kwestie związane z pracą notariusza warto na chwilę będzie zatrzymać się na tematach związanych z umową sprzedaży nieruchomości. Warto sobie tutaj od razu wytłumaczyć, że kupno lub sprzedaż domu, mieszkania czy też innego rodzaju nieruchomości bezpośrednio wiąże się z wymogiem w postaci podpisania umowy o notariusza.

Umowa ta ma formę aktu notarialnego oraz stanowi swoiste zwieńczenie transakcji pomiędzy osobą sprzedającą nieruchomość oraz osobą dokonującą jej zakupu. Co więcej, w tym temacie trzeba wiedzieć także to, że notariusz musi być osobą zajmującą się sporządzeniem tego rodzaju umowy. Z innych informacji związanych z nieruchomościami, skorzystanie z usług notariusza okaże się także niezbędne w sytuacji, gdy będziemy musieli podpisać umowę warunkową, co jest wymagane między innymi w momencie, gdy dana nieruchomość znajduje się w strefie rewitalizacji. Pozostając przy temacie nieruchomości, nierzadko strony decydują się także na sporządzenie u notariusza umowy przedwstępnej.

To nie wszystko

Po usługi notariusza będziemy musieli sięgnąć także w przypadku, gdy zdecydujemy się na sporządzenie intercyzy. Z pisarskiego obowiązku musimy tutaj od razu wyjaśnić, że intercyza jest małżeńską umową majątkową, której to celem jest wprowadzenie rozdzielności majątkowej. W temacie intercyzy warto wiedzieć przede wszystkim to, że nie trzeba decydować się na jej spisanie jedynie w momencie, gdy jesteśmy dopiero przyszłymi małżonkami. Stworzenie tego rodzaju dokumentu jest bowiem możliwe jak najbardziej także w momencie, gdy jesteśmy już obecnymi małżonkami, co może okazać się szczególnie przydatnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy jeden z małżonków boryka się z kłopotami finansowymi.