Kancelaria Radcy Prawnego pod kierownictwem Tadeusza Jakubowskiego mieści się w Elblągu. Radca prawny udziela porad prawnych w zakresie każdego typu prawa, ze szczególnym uwzględnieniem prawa cywilnego, handlowego i podatkowego oraz prawa własności intelektualnej. Z artykułu dowiesz się więcej informacji na temat postępowań związanych z prawem własności intelektualnej i koniecznością zatrudniania pełnomocnika.

Prawo własności intelektualnej

Prawo własności intelektualnej odnosi się do wszelkiego rodzaju wytworów ludzkiego umysłu. Należą do nich wszelkiego rodzaju dzieła literackie i muzyczne, utwory, obrazy, rzeźby, fotografie, filmy, wynalazki, odkrycia itp. Dzięki jasno opisanym zasadom poszczególni twórcy mogą czerpać wyłączne korzyści majątkowe i zawodowe z tytułu własności. W ten sposób można zapobiegać nieuczciwej konkurencji oraz chronić dobra osobiste twórców z różnych dziedzin zarówno artystycznych, jak i naukowych. Kancelaria Radcy Prawnego Tadeusza Jakubowskiego oferuje doradztwo prawne, jeśli pomiędzy dwoma podmiotami powstanie spór właśnie w zakresie prawa własności intelektualnej.

Pełnomocnik

Pełnomocnikiem w sprawach z zakresu własności intelektualnej może być adwokat, radca prawny lub rzecznik patentowy. Aktualnie w tego rodzaju postępowaniach wprowadzono obowiązkowe zastępstwo przez fachowych pełnomocników. Zmiany dotyczące wprowadzenia obowiązkowego zastępstwa przed Sądem Najwyższym mają przyczynić się do usprawnienia całego procesu z uwagi na merytoryczne przygotowanie oraz możliwość mnożenia podstaw prawnych roszczeń w trakcie trwania konkretnej sprawy. Wyjątkiem są jedynie postępowania, w przypadku których wysokość wartości przedmiotu sporu nie przekracza 20 tysięcy złotych. Strona sporu może także wystosować wniosek o zwolnienie z takiego obowiązku, jeśli stopień zawiłości sprawy nie wymaga ingerencji fachowego pełnomocnika. Sąd orzekający również może z własnej inicjatywy i z urzędu zwolnić stronę z obowiązkowego zastępstwa.