Rozwód i alimenty na dzieci to dziś często poruszana kwestia. Zgodnie z polskim prawem rodzinnym, rozwiedzeni    małżonkowie, ale też partnerzy po rozstaniu są zobligowani do łożenia na swoje małoletnie dzieci, tak stanowi ustawa.

Czy uzyskanie alimentów na dzieci po rozwodzie wymaga założenia nowej sprawy?

Trzeba przyznać, że rozwód to dość skomplikowana i długotrwała procedura. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy ze związku zrodziły się dzieci. Na początek warto podkreślić, że opiekę nad małoletnimi po rozwodzie można podzielić podczas  sprawy o rozwód.  Wówczas kwestia dotycząca opieki nad dziećmi zostanie uwzględniona w orzeczeniu sądu rozwodowego. Wielu małżonków, którzy zdecydowali się na rozwód, ale mają wspólne, małoletnie dzieci,  zobowiązani  są  również  do uregulowania obowiązku alimentacyjnego.

Czy wiąże się to z koniecznością załatwiania formalności od początku? Na szczęście uzyskanie alimentów na dzieci –  po rozwodzie –   nie wymaga założenia odrębnej  sprawy. W przypadku decyzji o rozwodzie sprawa łożenia na małoletnie dzieci  regulowana jest także w wyroku w sprawie o rozwód. Przepisy prawa regulują, że obowiązek zapewnienia utrzymania dziecka spoczywa na rodzicach, którzy są zobowiązani do ponoszenia kosztów  jego utrzymania.

Jak ustalić wysokość alimentów?

Wysokość alimentów ustala się na podstawie przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. Kierując się zasadą równej stopy życiowej zobowiązanego (w tym przypadku rodzica) i uprawnionego (dziecka), a statut alimentacyjny powinien być adekwatny do możliwości finansowych rodziców. Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, iż wysokość świadczenia jest ustalana na podstawie kosztów związanych z utrzymaniem dziecka. Są to między innymi koszty wynikające z potrzeb żywieniowych, zdrowotnych, edukacyjnych i wychowawczych. W przypadku braku zgody co do wysokości alimentów ostateczna decyzja podejmowana jest przez sąd.