Artykuł poświęcony jest tematyce ograniczania i pozbawiania władzy rodzicielskiej w Polsce z perspektywy Kancelarii Adwokackiej Arkadiusza Ciągły. W artykule zostaną przedstawione procedury prawne oraz przypadki, którymi zajmuje się kancelaria w zakresie spraw rodzinnych. Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej to proces skomplikowany i wymagający specjalistycznej wiedzy prawniczej, dlatego warto poznać porady i uwagi ekspertów z tej dziedziny.

Jakie są różnice między ograniczeniem a pozbawieniem władzy rodzicielskiej?

Władza rodzicielska to zbiór praw i obowiązków przysługujących rodzicom wobec ich nieletniego dziecka. Obejmuje ona między innymi decydowanie o zdrowiu, edukacji czy wyborze miejscu zamieszkania dziecka. Władza rodzicielska jest nierozerwalnie związana z obowiązkiem dbania o dobre wychowanie i rozwój potomka. W przypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej dziecko jest w dalszym ciągu pod opieką swoich rodziców i mimo pewnych ograniczeń, mają oni wpływ na jego życie. Rodzice nie mogą jednak podejmować niektórych decyzji dotyczących dziecka lub mają ograniczone uprawnienia.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej oznacza całkowitą utratę praw rodzicielskich przez jednego lub oboje rodziców. W takiej sytuacji dziecko trafia pod opiekę organów państwowych lub innych osób bliskich. W przypadku pozbawienia władzy rodzicielskiej rodzic traci wszelkie prawa do swojego potomka.

Jak wygląda proces ograniczenia władzy rodzicielskiej a pozbawienie władzy rodzicielskiej

Proces ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej to procedura, którą należy podjąć w celu ochrony dziecka. Taka konieczność może zaistnieć, gdy rodzice nie radzą sobie z wypełnianiem swoich obowiązków i działają na szkodę potomka. W takiej sytuacji sąd może orzec, że rodzice zachowają jedynie część swoich praw wobec dziecka lub całkowicie ich pozbawić. Sprawami ograniczania oraz pozbawiania praw rodzicielskich zajmuje się Kancelaria Adwokacka Arkadiusza Ciągły. Pozbawienie władzy rodzicielskiej jest ostatecznym rozwiązaniem i jest stosowane tylko w skrajnych przypadkach, kiedy najwyższe dobro dziecka wymaga takiego działania. 

Jak podkreśla przedstawiciel Kancelarii Adwokackiej Arkadiusza Ciągły, oznacza ono, że rodzice tracą wszelkie prawa i obowiązki wynikające z rodzicielstwa. Procedura ta może być podjęta przez sąd na wniosek organu opieki społecznej lub innej osoby uprawnionej do tego przez prawo. Kancelaria Adwokacka Arkadiusza Ciągły zajmuje się również innymi sprawami z zakresu prawa rodzinnego, takimi jak: separacje, rozwody, alimenty, ustalenie kontaktów rodziców z dzieckiem bądź dziadków z wnukami, ustalaniem miejsca zamieszkania małoletnich czy sprawa rozdzielności majątkowej. W Kancelarii Adwokackiej Arkadiusza Ciągły otrzymasz także porady związane z prawem cywilnym: zasiedzenia nieruchomości, postępowaniem spadkowym, rozgraniczeniem nieruchomości, zniesieniem współwłasności.