Władza rodzicielska wiąże się z szeregiem praw, obowiązków i odpowiedzialności rodziców względem dzieci. Są zobowiązani do wychowywania i sprawowania pieczy nad małoletnimi, a także zaspokajania ich potrzeb materialnych, emocjonalnych czy społecznych. Jeśli jednak władza rodzicielska nie jest sprawowana należycie, sąd może zdecydować o jej ograniczeniu lub pozbawieniu. Sprawdź, jak przebiega takie postępowanie z pomocą Kancelarii Adwokackiej Bury.

Czym jest ograniczenie praw rodzicielskich?

Wszelkie najważniejsze kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej są określone w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Zgodnie z prawem władza rodzicielska co do zasady przysługuje obojgu rodzicom do momentu, aż dziecko uzyska pełnoletniość. Co więcej, rodzice są zobowiązani do pełnienia wynikających z tego faktu obowiązków z poszanowaniem godności i praw dziecka, zawsze kierując się przede wszystkim dobrem małoletniego. Ze względu na to, w sytuacji, gdy dobro dziecka jest zagrożone, sąd może podjąć decyzję o ograniczeniu władzy rodzicielskiej jednego bądź obojga rodziców do konkretnych obowiązków i uprawnień. Jednak zachowują oni prawo do współdecydowania o istotnych sprawach i do kontaktów z dzieckiem.

Ograniczenie praw rodzicielskich może nastąpić na wniosek drugiego z opiekunów lub z urzędu, a więc po zawiadomieniu przez organy takie jak szkoła, policja czy opieka społeczna. Kancelaria Adwokacka Janusz Bury i Aleksandra Bury w Tomaszowie Lubelskim udziela pomocy prawnej zarówno osobom składającym wniosek, jak i tym wobec których toczy się postępowanie. Adwokaci oprócz tego, że udzielają porad, przygotowują również pisma procesowe oraz reprezentują klientów przed sądem.

Kiedy rodzic może stracić władzę rodzicielską?

Kancelaria Adwokacka Janusz Bury i Aleksandra Bury zajmuje się też prowadzeniem spraw o pozbawienie władzy rodzicielskiej. W tym przypadku klienci także mogą liczyć na pomoc z kwestiami formalnymi oraz wsparcie w trakcie postępowania. Jeśli chodzi o sprawy o pozbawienie władzy rodzicielskiej, aby rodzic ją stracił, muszą zajść ściśle określone przez prawo okoliczności. Dzieje się tak przede wszystkim gdy:

  • występuje trwała przeszkoda uniemożliwiająca realizowanie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej,

  • rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej,

  • rodzic w rażący sposób zaniedbuje obowiązki względem dziecka.

Do każdego przypadku sąd podchodzi w sposób indywidualny, dokładnie analizując sytuacje oraz stawiając ponad wszystko dobro dziecka. Do Kancelarii Adwokackiej Bury mogą zgłosić się również osoby, które chcą starać się o przywrócenie praw rodzicielskich.