Wiele mówi się na temat zastraszania i uporczywego nękania pracowników, ale rzadko kiedy porusza się kwestię niesłusznego oskarżania pracodawców o mobbing. Jeżeli chcesz skutecznie bronić się przed zarzutem prześladowania w miejscu pracy, skorzystaj z pomocy prawnej. Adwokat z Kancelarii Joanny Paluch-Pacygi wyjaśni, jak przebiegają takie sprawy, i co zrobić, aby ochronić swoje dobre imię.

Podważenie zarzutów mobbingu – jak się bronić?

Udowodnienie mobbingu jest dość trudne, ponieważ wymaga przedstawienia niezbitych dowodów na poparcie swojej argumentacji. Jak wskazuje adwokat z Kancelarii Joanny Paluch-Pacygi, największą wartość dowodową mają zeznania współpracowników, którzy w większości przypadków nie chcą świadczyć przeciwko aktualnemu pracodawcy. Co za tym idzie, kwestią kluczową dla odparcia zarzutu mobbingu jest znalezienie osób, które będą w stanie podważyć słowa powoda, lub udowodnienie, że pracownik dopuścił się pewnych naruszeń w przeszłości, a każdą próbę zwrócenia uwagi poczytuje jako mobbing.

Kancelaria Adwokacka Joanny Paluch-Pacygi – zarzuty mobbingu

Mobbing to uporczywe i długotrwałe nękanie lub prześladowanie, które prowadzi do zaniżenia oceny kompetencji zawodowych pracownika. W przypadku jednorazowego aktu zastraszania powód musi udowodnić jego uporczywość i długotrwałość. Adwokat z Kancelarii Joanny Paluch-Pacygi wyjaśnia, że jeżeli w toku procesu uda się podważyć którąś z tych okoliczności, opisana sytuacja nie wypełni wszystkich znamion mobbingu. Co za tym idzie, powództwo nie będzie miało podstaw.
Podsumowując, aby obronić przed zarzutem mobbingu należy wykazać, że nie doszło do żadnych zachowań prześladowczych lub podważyć ich powtarzalność i uporczywość. Pamiętaj, że nawet gdy dopuściłeś się pewnych czynów, ale miały one charakter jednostkowy, sąd oddali powództwo pracownika. Konsultując wszystkie swoje działania z adwokatem skutecznie ochronisz swoje interesy i nie stracisz szacunku w oczach innych pracowników.