Wynajem przestrzeni mieszkalnych jest bardzo popularny. Wszystko dlatego, iż tak samo studenci, jak również osoby aktywne zawodowo czy małżeństwa wybierają taką metodę zamiast zakupu własnej nieruchomości. Często wynika to z powodu braku zdolności kredytowej. Rzadko jednak mówi się o zawarciu umowy najmu w obecności notariusza. Usługę tę oferuje np. Kancelaria Notarialna Anna Chamier-Gliszczyńska. Jest to dobra forma zabezpieczenia dla obu stron.

Czym charakteryzuje się umowa najmu mieszkania?

W tego rodzaju umowie występują dwie strony: wynajmujący oraz najemca. Wynajmujący to podmiot, który jest jednocześnie właścicielem nieruchomości. Na podstawie wskazanych w dokumencie warunków, które najczęściej sprowadzają się do przestrzegania zasad życia społecznego i comiesięcznej opłaty, którą nazywa się czynszem, decyduje się udostępnić mieszkanie najemcy.

Dobrowolne zerwanie umowy

Obie strony mogą w dowolnym momencie zerwać umowę, jednak z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Najczęściej jest on określony na piśmie. Warto zwrócić uwagę, że niepłacenie czynszu przez najemcę nie jest równoznaczne z jej zerwaniem. Nie daje jednak wynajmującemu prawa do natychmiastowej eksmisji lokatorów. Dlatego Kancelaria Notarialna Anna Chamier-Gliszczyńska, która działa na terenie Słupska od 2016 roku, oferuje możliwość zawarcia umowy najmu w obecności notariusza. Jakie korzyści z tego płyną? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Zabezpieczenie dla wynajmującego

To przede wszystkim dodatkowe zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości. Kancelaria notarialna nadaje dokumentom szczególnej mocy prawnej. Oznacza to, że w przypadku naruszenia zapisów, jakie są w niej zawarte, właściciel nieruchomości może mieć ułatwioną drogę do tego, by pozbyć się kłopotliwych najemców. Zwłaszcza w takich sytuacjach, jak zaleganie z czynszem, czy, co gorsza, niszczenie mieszkania lub nieodpowiednie zachowanie, które skutkuje zakłócaniem ciszy nocnej i utrudnia życie wspólnoty mieszkaniowej.