Nie ulega wątpliwości, że sytuacja dzieci w czasie rozwodu jest trudna. Muszą znosić wpierw konflikty rodziców, następnie stres związany z obecnością na sali sadowej a na koniec dochodzi sprawa ustalenia kontaktów z ojcem i matką po ich rozstaniu. Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Bąbol Bzowski Klimek chroni dobro dziecka w toku procesu.

Dziecko w czasie trwania procesu rozwodowego

Samo uczestnictwo dzieci w sprawie rozwodowej nie jest wskazane, gdyż rozwód zaburza ich poczucie bezpieczeństwa. Jednak, gdy małżonkowie nie potrafią się ze sobą dogadać w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej i osobistych kontaktów z dzieckiem a także jeśli w rodzinie dochodziło do nadużywania przemocy względem nieletniego, obecność dziecka na rozprawie może stać się koniecznością. Przesłuchanie w takich okolicznościach odbywa się w obecności biegłego psychologa i ma charakter rozmowy dostosowanej do wieku i zdolności intelektualnych dziecka.

Zanim sąd rozstrzygnie inne kwestie dotyczące rozwodu, świadcząca usługi prawnicze kancelaria adwokacka pomaga stronom zabezpieczyć zasady bieżącego kontaktu z dzieckiem. Jest to ważne, gdyż sprawa o rozwód może trwać latami. O ile nie ma większych wątpliwości co do zdolności rodzicielskich rozwodzących się małżonków, zasady ustalone wcześniej w takim postanowieniu o zabezpieczeniu sąd najczęściej powtarza w wyroku rozwodowym.

Podział władzy rodzicielskiej

W kwestii dotyczącej wykonywania władzy rodzicielskiej sąd zawsze kieruje się wpierw dobrem dziecka.  Ekspert np. z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Bąbol Bzowski Klimek prowadzi negocjacje między rozwodzącymi się małżonkami w sprawie porozumienia. Zawiera ono szczegółowe postanowienia dotyczące pieczy rodziców nad dzieckiem, wyjaśnia rodzicom ich prawa i obowiązki rodzicielskie po rozwodzie oraz zapobiega powstawaniu konfliktów między rodzicami i angażowaniu w te konflikty dziecka. Pozwoli to uzgodnić takie szczegóły przyszłych relacji jak:

  • podział władzy rodzicielskiej,

  • podział opieki nad dzieckiem w poszczególnych okresach roku,

  • zasady kontaktowania się z dzieckiem,

  • sposób podejmowania istotnych decyzji dla dziecka,

  • wysokość alimentów

Jeśli porozumienie zostanie zawarte, sąd powierzy wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Gdy do porozumienia nie dojdzie, sąd powierza władzę rodzicielską jednemu z rodziców, ograniczając tę władzę do określonych praw i obowiązków względem dziecka drugiemu. Jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub rażąco zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, w wyroku rozwodowym może wystąpić pozbawienie jednego lub obojga rodziców władzy rodzicielskiej.