Przeważnie uważa się, że z porad prawnych korzystają głównie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tymczasem do kancelarii radców prawnych, jak np. do kancelarii Radcy Prawnego Moniki Anny Chmielewskiej w dużej mierze trafiają również zwykli obywatele, którzy potrzebują fachowej porady w obszarze szeroko rozumianego prawa. W czym może pomóc radca prawny, a może lepiej udać się do prawnika?

Kim jest radca prawny?

W Polsce mamy do czynienia z aż trzema zawodami związanymi ze świadczeniem usług prawnych. Można udać się do prawnika, adwokata, lub do Radcy Prawnego, np. w Olsztynie do Kancelaria Radcy Prawnego Monika Anna Chmielewska. Spośród wymienionych grup zawodowych prawnik posiada najmniejsze uprawnienia i poniekąd wiedzę z obszaru prawa. Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze, ale nie posiada tytułu ani radcy prawnego, ani adwokata, które wymagają odbycia konkretnej aplikacji i zdania egzaminu zawodowego. To dopiero pozwala prawnikowi móc pełnić funkcję tzw. profesjonalnego pełnomocnika i reprezentować inne osoby przed sądami lub urzędami.

Gdy mowa jest o radcy prawnym, mówimy o prawniku, który zdecydował się odbyć wspomnianą aplikację radcowską i zdając egzamin, wpisał się tym samym do samorządu radcowskiego. Radca prawny działa na mocy ustawy o radcach prawnych z 6 lipca 1982 r. (Dz.U. Nr 19, poz. 145 z późn. zm.). Jego uprawnienia są identyczne jak adwokata, z tą różnicą, że wykonywanie zawodu adwokata, jak i działalność samorządu adwokackiego reguluje ustawa z dnia 26 maja 1982 r. prawo o adwokaturze (Dz.U. Nr 16, poz. 124 z późn. zm).

Kiedy lepiej udać się do radcy prawnego?

Radca prawny ma dostateczny poziom wiedzy z różnych dziedzin prawa, by móc świadczyć usługi porady prawnej w obszarze prawa cywilnego, rodzinnego, pracy, karnego, jak również administracyjnego, finansowego czy gospodarczego. W momencie kiedy potrzebujemy obrońcy lepiej udać się po pomoc do radcy prawnego, który pokieruje sprawą do samego końca, reprezentując interesy strony przed sądem.