Pacjenci, którzy ucierpieli w wyniku popełnienia przez lekarza błędu, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Pomoc w sprawach o odszkodowanie za błąd lekarski oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Mariusza Jagiełło, której siedziba znajduje się w Ząbkowicach śląskich położonych na terenie województwa dolnośląskiego. Sprawdź, czym jest błąd lekarski i jakie dokumenty potrzebne są, aby uzyskać odszkodowanie. Zapraszamy do lektury!

Czym jest błąd lekarski?

Choć lekarze do wykonywania swojego zawodu posiadają odpowiednie uprawnienia, to jednak są też ludźmi, którym zdarza się popełniać błędy. Błędem lekarskim jest wykonanie czynności lub jej zaniechanie sprzeczne z aktualną wiedzą medyczną. Popełnienie błędu lekarskiego skutkuje szkodą dla pacjenta. Pod pojęciem szkody rozumie się m.in. zakażenie, uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia, opóźnienie diagnozy lub śmierć pacjenta. Pacjenci, którzy doświadczyli popełnienia przez lekarza błędu, po spełnieniu odpowiednich warunków, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Profesjonalną pomoc w tym zakresie świadczy Kancelaria Radcy Prawnego Mariusza Jagiełło z Ząbkowic Śląskich.

Rodzaje błędów lekarskich

Wyróżnić można kilka rodzajów błędów popełnianych przez medyków. Jednym z nich jest błąd diagnostyczny, może on polegać m.in. na zaniechaniu zlecenia odpowiednich badań lub złej interpretacji wyników, co wpływa na opóźnienie leczenia. Kolejnym rodzajem błędu lekarskiego jest błąd terapeutyczny, czyli inaczej zastosowanie złego leczenia. Jego wystąpienie jest często ściśle powiązane z błędem diagnostycznym. Istnieje także błąd wykonawczy, który polega na nieprawidłowej realizacji leczenia oraz błąd organizacyjny polegający na złej organizacji całego procesu leczenia. Za ten błąd odpowiedzialna jest placówka medyczna.

Dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania za błąd lekarski

W celu uzyskania odszkodowania za błąd popełniony przez lekarza należy wszcząć postępowanie sądowe. W tym celu należy przygotować pozew, w którym zostaną m.in. sprecyzowane wszelkie żądania, uzasadnione roszczenia oraz załączone środki dowodowe. Zatem, aby móc ubiegać się o odszkodowanie za błąd lekarski należy szczegółowo opisać historię leczenia oraz wskazać, jakie dokładnie zachowanie świadczy o popełnionym przez lekarza błędzie. W sprawie o odszkodowanie potrzebna będzie również cała dokumentacja medyczna, a także opinia niezależnego biegłego sądowego. Na podstawie powyższych dokumentów sąd wyda wyrok oraz ustali wysokość przyznanego odszkodowania.