Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym udziały małżonków w majątku wspólnym powinny być równe. Okazuje się jednak, że dopuszczalne jest odchylenie od tej ogólnie obowiązującej zasady. W pewnych sytuacjach sąd na żądanie jednego z małżonków może ustalić nierówny podział majątku wspólnego. Jakie są ku temu przesłanki? Na to pytanie odpowiadamy, bazując na doświadczeniach kancelarii adwokackiej Magdaleny Drzewińskiej.

Kiedy sąd może orzec nierówny podział majątku?

Zgodnie z art. 43 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd może ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym, jeżeli spełnione są jednocześnie następujące dwie przesłanki:

  • znaczna dysproporcja w przyczynieniu się małżonków do powstania ich majątku wspólnego,

  • ważne powody, które usprawiedliwiają taki nierówny podział majątku.

Taka wzajemnie się warunkująca treść przepisów sprawia, że nie jest łatwo dokonać nierównego podziału majątku. Podstawą do takiego stanu rzeczy nie może być przykładowo sytuacja, w której mąż zarabia wielokrotnie więcej od żony. Podobnie zresztą jak w przypadku, gdy jeden ze współmałżonków nie pracuje zawodowo, ale za to zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz opieką nad dziećmi. Sąd przy rozstrzyganiu sprawy weźmie bowiem pod uwagę nie tylko stopień przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego, ale także faktyczne starania każdego z małżonków do zaspokajania potrzeb rodziny.

Jakie ważne powody pozwalają na nierówny podział majątku?

W ustawie nie ma wskazanego konkretnego katalogu powodów uzasadniających nierówny podział wspólnego majątku. Na szczęście postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 2003 r. sygnalizuje, że owe przyczyny są bardziej natury etycznej. Do ważnych powodów przemawiających za nierównym podziałem majątku zaliczamy:

  • przewlekłą i w niczym nieuzasadnioną bierność zawodową jednego z małżonków,

  • rażąca rozrzutność i niegospodarność małżonka,

  • trwonienie majątku w wyniku różnych uzależnień typu hazard, alkoholizm, narkomania itp.,

  • długoletnia separacja, która uniemożliwia współdziałanie w zarządzaniu majątkiem.

Jak widać udowodnienie wystąpienia przesłanek umożliwiających dokonanie nierównego majątku może się okazać zadaniem dość skomplikowanym. Dlatego wskazana jest pomoc kancelarii adwokackiej, która ma doświadczenie w sprawach rozwodowych i o podział majatku. Adwokat Magdalena Drzewińska od 2014 r. prowadzi swoją kancelarię adwokacką i udziela pomocy prawnej z zakresu prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, a także prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Swoje usługi świadczy zarówno dla osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych.