Zestaw hydroforowy to skuteczne wsparcie instalacji wodnej i gwarancja utrzymania stałego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. W ofercie firmy Stylbud znajdziesz dwa podstawowe rodzaje zbiorników ciśnieniowych – hydrofory ocynkowane oraz przeponowe. Zastanawiasz się, który model wybrać? Sprawdźmy, czy rodzaj zbiornika ma znaczenie, jeżeli chodzi o skuteczność uzdatniania wody.

Zbiorniki hydroforowe – zastosowanie

Hydrofory to zespół urządzeń służących do zapewnienia stałego ciśnienia i zwiększenia czynnej objętości w instalacji wodociągowej. Ich użycie sprzyja wydłużeniu żywotności instalacji i chroni przed awarią podstawowego elementu eksploatacyjnego, czyli pomp. Jak wskazuje technik ze Stylbud, hydrofory sprawiają, że pompy mogą być załączane z mniejszą częstotliwością, przez co nie zużywają się tak szybko. Z tego względu urządzenia są chętnie wykorzystywane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i domkach rekreacyjnych. Każdy zestaw hydroforowy składa się z kilku komponentów, z czego najistotniejszym jest hydrofor – zbiornik częściowo wypełniony wodą, a częściowo powietrzem. Manometr odpowiada natomiast za pomiar ciśnienia, zaś presostat automatycznie włącza i wyłącza zasilanie elektryczne. Niezbędnym elementem zestawu jest także pompa wirnikowa napędzana silnikiem elektrycznym.

Jak działają hydrofory ocynkowane?

Hydrofory ocynkowane oraz przeponowe działają na analogicznych zasadach, a jedyne różnice dotyczą sposobu przechowywania wody oraz podłączenia do instalacji.

Pompa odpowiada za wtłoczenie wody z sieci do zbiornika. Jej praca jest kontrolowana przez presostat, który mierzy ciśnienie – w zależności od jego wskazań sprzęt włącza się bądź wyłącza. Efektywność urządzenia powinna być adekwatna do najwyższego godzinowego poboru wody, zaś wielkość zbiornika do rzeczywistości ilości zużywanej wody

– mówi pracownik firmy Stylbud. Warto przy tym zaznaczyć, że każda pompa ma określoną ilość aktywacji w ciągu godziny, dlatego tak ważny jest dobór zbiornika do realnego zużycia wody.