Dla krewnych osób, które wyemigrowały z kraju, sprawy spadkowe w razie ich śmierci mogą stanowić jeszcze większy kłopot. Niemniej jednak już od pięciu lat funkcjonuje europejskie poświadczenie spadkowe, czyli dokument, który ma ułatwić dochodzenie swoich praw do pozostawionego przez osobę zmarłą majątku w kraju członkowskim Unii Europejskiej. Można je uzyskać u notariusza bądź na drodze sądowej.

Czym jest europejskie poświadczenie spadkowe?

To dokument – instrument prawny, który został przyjęty 4 lipca 2012 roku, a jego przepisy w Polsce mają zastosowanie od 17 sierpnia 2015 roku. Na jego podstawie możliwe jest dochodzenie swoich roszczeń do spadku po osobie zmarłej na terenie innego kraju, która tam pozostawiła swój majątek. Pozwala on zatem wypełnić wszelkie formalności na podstawie jednolitych zasad, które obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej, poza Wielką Brytanią, Irlandią oraz Danią. Co ważne, europejskie poświadczenie spadkowe, które zostanie sporządzone na terenie Polski, nie wymaga dodatkowych poświadczeń na terenie kraju, gdzie nastąpiła śmierć krewnego.

Kiedy jest potrzebny dokument?

Jak zostało już wspomniane, tego rodzaju poświadczenie będzie najczęściej konieczne, gdy osoba wyemigrowała do kraju członkowskiego w celu stałego zamieszkania i to tam pozostawiła swój majątek, chociażby na koncie zagranicznego banku czy też w formie nieruchomości. Wydanie takich należności i rozstrzyganie spadku odbywa się na zasadach przyjętych w tym państwie, w którym przebywała, a nie tych, obowiązujących w kraju obywatelstwa. Założenie to ma bezwzględne zastosowanie w sytuacji, kiedy zmarły nie zaznaczył w testamencie, w jaki sposób takie formalności mają być dopełnione. Przepisy te mają również odniesienie do sytuacji, w których spadek jest odrzucany.

Jak uzyskać poświadczenie?

Do jego wydania uprawnione są dwa organy, czyli sądy z wyjątkiem referendarzy sądowych, a także notariusze, których czynności w tym zakresie podlegają kontroli sądowej. Sporządzaniem europejskiego poświadczenia spadkowego zajmuje się między innymi kancelaria notarialna Jacka Wieczorka, której siedziba mieści się w Tarnowskich Górach. Ubiegać się o nie może natomiast wykonawca testamentu, spadkobierca bądź zapisobierca windykacyjny. Warto zaznaczyć, że punktem odniesienia do wydania takiego dokumentu dla tych organów będą kolejno: sądowe postanowienie o nabyciu spadku oraz notarialne poświadczenie dziedziczenia. Europejskiego poświadczenia spadkowego bowiem je zastępuje w transgranicznych sprawach spadkowych i stanowi analogiczny dla nich akt prawny.