Wbrew pozorom, kancelaria notarialna to miejsce, do którego warto udać się nie tylko w razie chęci spisania testamentu lub otrzymania spadku. Na co dzień istnieje szereg innych sytuacji, które mogą wymagać wizyty w biurze notariusza. Warto wybrać wtedy sprawdzone biuro. Sprawdź, kiedy warto z własnej inicjatywy udać się do notariusza, a kiedy masz obowiązek wizyty w kancelarii!

Sprawy spadkowe

Jak już zostało wspomniane, to jedne z najpopularniejszych usług, które świadczy każda kancelaria notarialna. Jeśli chcesz spisać testament, udaj się do notariusza i w jego obecności spisz swoją wolę. Dokument będzie później przechowywany w biurze notarialnym aż do Twojej śmierci, kiedy to spadkobiercy będą mogli go otworzyć. Działa to również w drugą stronę. Jeśli jesteś spadkobiercą, musisz odwiedzić biuro notariusza, żeby dopełnić wszystkich formalności związanych z oficjalnym przekazaniem spadku. To notariusz wystawia dokument uprawniający Cię do odebrania swojej części spuścizny. Zgodnie z prawem, w obecności notariusza zawiera się także umowy darowizny. Może chodzić zarówno o darowizny wewnątrzrodzinne, jak i te od osób obcych.

Akty własności i umowy

Biuro notarialne to również jednostka, w której sporządzisz akt notarialny, czyli dokument o wyższym znaczeniu prawnym niż klasyczna umowa. W niektórych przypadkach akt notarialny jest wymagany prawnie, lecz warto spisywać go także dla zabezpieczenia swoich interesów. Akt notarialny może dotyczyć wielu spraw, lecz najczęściej jest podpisywany w przypadku:

  • sprzedaży lub zakupu nieruchomości dowolnego typu,
  • wynajmu nieruchomości z zabezpieczeniem przed niepożądanymi zachowaniami najemców,
  • poświadczenia pełnomocnictwa ws. zarządzania czyjąś własnością,
  • zrzeczenia się prawa do spadku/darowizny,
  • rozdzielenia małżeńskiej wspólności majątkowej.

Jak przygotować się do wizyty u notariusza?

Odwiedzając biuro notariusza, musisz posiadać odpowiednie dokumenty. Najważniejszym z nich jest ten, który potwierdza Twoją tożsamość. Najlepszą opcją zawsze jest dowód osobisty, lecz jeśli z jakiegoś powodu nim nie dysponujesz, możesz zastąpić go paszportem, a w niektórych przypadkach prawem jazdy. Koniecznie musisz zabrać ze sobą także pełną dokumentację związaną ze sprawą, której ma dotyczyć spotkanie. Oznacza to, że potrzebujesz np. aktów lub odpisów aktów własności, sprzedaży, darowizny, małżeństwa. Fundamentalną kwestią może też okazać się stawiennictwo drugiej strony wspomnianej w dokumencie. Wybierając się do profesjonalnego notariusza, takie jak np. Kancelaria notarialna notariusz Beata Duczmalewska możesz wcześniej skontaktować się z prawnikiem i dopytać o szczegóły.