Rozwód to często dla małżonków niełatwa decyzja, szczególnie jeśli mają oni dzieci. Nawet przy zawarciu porozumienia co do sposobu sprawowania nad nimi opieki po rozstaniu, proces ten będzie trudny dla wszystkich zaangażowanych. Odpowiednie przygotowanie i ustalenie pewnych kwestii przed rozprawą będzie jednak zdecydowanie pomocne. W poniższym artykule omawiamy opiekę naprzemienną.

Jak sprawować władzę rodzicielską po rozwodzie?

Rozwód zaprowadza ogromne zmiany w życiu małżonków oraz ich dzieci. Szczególnie życie tych ostatnich zostaje wywrócone do góry nogami i dlatego obowiązkiem rodziców i pełnomocników jest sprawić, aby wszystkie procedury potoczyły się na tyle szybko i sprawnie, o ile jest to możliwe. Często zachęca się małżonków do sporządzenia porozumienia w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dziećmi po rozwodzie. Przedstawiane jest ono sądowi, który je akceptuje pod warunkiem, że porozumienie jest zgodne z dobrem dziecka. Ponadto tylko w przypadku zawarcia porozumienia możliwe jest pozostawienie pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom.

Należy przy tym zaznaczyć, że istnieje kilka sposobów sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie. Tę kwestię należy omówić z pełnomocnikiem, który ma nas reprezentować w rozprawie rozwodowej. Kancelarie adwokackie oferujące usługi w zakresie prawa rodzinnego znajdziemy w każdym mieście; w Szczecinie między innymi tym zajmuje się adwokat Magdalena Łakomy-Olczak. W wyroku orzekającym rozwód, w zależności od okoliczności, sąd może:

  • pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom,
  • powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców i jednocześnie ograniczyć władzę drugiego do określonych obowiązków i uprawnień,
  • ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców,
  • zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców.

Warto dodać, że w tym pierwszym przypadku sąd określa miejsce pobytu dziecka przy jednym z nich.

Na czym polega opieka naprzemienna nad dzieckiem?

Niewymienionym wyżej, a coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest opieka naprzemienna. Choć nieuregulowana w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, jest już powszechnie stosowana. Ten sposób sprawowania opieki nad dzieckiem oznacza, że przebywa ono z każdym z rodziców w równym czasie, w ustalonym cyklu, najczęściej jednego tygodnia. To rozstrzygnięcie w kwestii sprawowania władzy rodzicielskiej wymaga jednak współpracy rozwiedzionych rodziców, dlatego kluczowa jest ich umiejętność komunikowania się między sobą. Często zawarte w ten sposób porozumienie stanowi wynik mediacji czy negocjacji stron.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w przypadku braku zgody między małżonkami, decyzję w sprawie opieki nad małoletnimi dziećmi podejmuje sąd. Niezwykle rzadko w takiej sytuacji ustanawiana jest opieka naprzemienna. Wynika to głównie z tego, że konflikt między rodzicami mógłby negatywnie wpłynąć na sposób jej sprawowania. Może się zdarzyć, że sąd podejmie taką decyzję pomimo sprzeciwu jednej czy obu stron, muszą przy tym jednak istnieć silne przesłanki, że to dla dziecka najlepsze rozwiązanie. To wymaga poparcia w postaci badań psychologicznych dziecka i rodziców. Bardzo ważna jest przy tym wola samego dziecka, a każda sprawa rozwodowa musi być rozpatrywana indywidualnie z uwzględnieniem jej okoliczności czy kompetencji małżonków.