Prefabrykowane grobowce z betonu stanowią poważną konkurencję dla tradycyjnych mogił ziemnych. Mimo tego, że ich wykonanie jest wyraźnie droższe. Gotowe groby mają jednak kilka niezaprzeczalnych zalet. A szybkość montażu i trwałość konstrukcji są spośród nich najważniejsze. W tym miejscu pojawia się istotne pytanie. Kiedy warto wybierać grobowce betonowe produkowane w Zakładzie Betoniarskim Henryka Nowaka?

Czym są grobowce prefabrykowane?

Tradycyjne groby ziemne nie mają skomplikowanej budowy. To nic innego jak wykopy o wymiarach pozwalających złożyć w nich trumnę bądź urnę. Natomiast odmiany betonowe nazywane piwnicami grobowymi składają się z kilku prefabrykowanych elementów. Innymi słowy płyt produkowanych przez firmy takie jak zakład Henryka Nowaka. Poszczególne części grobów przeważnie powstają z betonu B20, B25 lub C30 zbrojonego drutem żebrowanym. Następnie są przywożone na cmentarz i montowane w przygotowanym wcześniej wykopie. Ilość elementów zależy od tego czy jest to mogiła rodzinna czy przeznaczona dla jednej osoby. Gotowe grobowce betonowe pojedyncze składają z dolnej płyty poziomującej, czterech ścian bocznych oraz górnej płyty grobowej nazywanej sklepieniem.

Zastosowanie grobowców jednopoziomowych i wielopoziomowych

W ofertach producentów grobowców prefabrykowanych znajdują się wersje jednomiejscowe. Nie są jedyną propozycją przygotowaną dla klientów. Kolejne odmiany to:

  • jednopoziomowe grobowce 2 miejscowe,
  • jednopoziomowe piwnice grobowe 3 miejscowe,
  • kilkumiejscowe grobowce urnowe,
  • grobowce wielopoziomowe rodzinne.

Warto widzieć, że głębokość konstrukcji wielopoziomowych jest dowolna a to łączy się z ich podstawowym zastosowaniem. Prefabrykowane elementy do montażu grobowców są najczęściej wybierane do stworzenia wielopokoleniowej mogiły.  Ogromną zaletą takiego grobu jest to, że zmarli zostali złożeni w jednej kwaterze a nie są pochowani w różnych miejscach cmentarza. To znaczne ułatwienie dbania o pochówek, szczególnie dla starszych osób.

Wielopoziomowy grobowiec z betonu jest stabilny i odporny na uszkodzenia. Dzięki temu łatwej jest w nim umieszczać kolejne trumny. W tym względzie ma wyraźną przewagę na grobem ziemny. O tym, kiedy jeszcze należy korzystać z prefabrykatów mówi pracownik Zakładu Betoniarskiego Henryka Nowaka. Specjalista z firmy produkującej grobowce i elementy do ich montażu wskazuje, że:

- Grobowce betonowe warto wykonywać na cmentarzach znajdujących się na gruntach podmokłych, gliniastych lub niestabilnych. Dlatego, że są odporne na wilgoć, osuwającą się ziemię, osiadanie.

Odporność na powyższe czynniki jest ważna, bowiem nagrobek posadowiony na betonowej ramie będzie stabilny i nie ulegnie zniszczeniu. Nie trzeba będzie go odnawiać, co kilka lat.