Postępowanie apelacyjne to sposób na odwołanie od wyroku sądu, który uznaje się za nieprawidłowy. Konieczne jest przygotowanie dokumentacji procesowej, a także dopilnowanie terminów i wymogów prawnych. Kancelaria Adwokacka Krzysztof Powierza specjalizuje się w postępowaniach apelacyjnych. Na czym polega ten proces? Wyjaśniamy najważniejsze informacje z pomocą specjalisty.

Apelacja — czym jest i komu przysługuje?

Sprawy sądowe niezależnie od przedmiotu rozważań, nigdy nie są łatwe dla żadnej ze stron. Zdarza się jednak, że po usłyszeniu wyroku sądu sytuacja staje się jeszcze mniej przyjemna. Zgodnie z art. 78 Konstytucji strony mają prawo do zaskarżenia orzeczenia sądu poprzez wniesienie apelacji. Jest to podstawowy środek odwoławczy, który służy do rozpoczęcia postępowania mającego na celu weryfikacje wyroku przez sąd drugiej instancji. Przygotowaniem i wniesieniem apelacji zajmuje się Kancelaria Adwokacka Krzysztof Powierza. Apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznaje sąd okręgowy, a od okręgowego, sąd apelacyjny. Istnieją również nadzwyczajne środki w postaci odwołania do Sądu Najwyższego. Apelacja przysługuje od wyroku:

  • częściowego,

  • wstępnego,

  • uzupełniającego,

  • zaocznego (jedynie dla powoda),

  • wydanego w sprawie powództwa przeciwegzekucyjnego.

Nie jest możliwe złożenie apelacji od uzasadnienia wyroku ani orzeczenia o kosztach postępowania. Warto jednak pamiętać, że postępowanie apelacyjne może dotyczyć rozpatrzenia wszystkich elementów dotyczących sprawy, nie tylko tych poruszanych w procesie przed sądem niższej instancji.

Przebieg postępowania apelacyjnego

Standardowo apelację wnosi się do sądu, który rozpatrywał sprawę w terminie dwóch tygodni od otrzymania wyroku z uzasadnieniem. Sąd w postępowaniu międzyinstancyjnym sprawdza, czy apelacja spełnia wymogi ustawowe, a także czy została wniesiona w odpowiednim terminie. Kancelaria Adwokacka Krzysztof Powierza specjalizuje się w opracowywaniu pism procesowych i przeprowadzeniu klienta przez postępowanie apelacyjne. Już na początkowym etapie, może zostać ona odrzucona, jeśli nie zostanie uznana za dopuszczalną. Jeśli jednak zostanie przyjęta, jej odpis dostarczany jest stronie przeciwnej, która ma czas na odpowiedź.

Następnym etapem jest przekazanie akt sądowi wyższej instancji. Jest to kolejny czas na kontrolę apelacji, po której następuje postępowanie merytoryczne, w którym uczestniczy trzech sędziów zawodowych. W wyniku ich pracy sąd apelacyjny może wydać oddalenie apelacji, uchylić zaskarżony wyrok i nakazać ponowne rozpoznanie, zmienić zaskarżony wyrok, ale także uchylić wyrok i odrzucić pozew lub umorzyć całe postępowanie.