Jeśli coś jest „na wagę złota”, to znaczy, że jest niezwykle cenne. Dla handlowca niezwykle cenna sprawą jest posiadanie sprawnego sprzętu do ważenia, mierzenia, przeliczania. Wrocławska firma Kumiega Wagi posiada wieloletnią tradycję i potrafi z każdą wagą dokonać cudów. Aby ten sprzęt działał poprawnie, musi być odpowiednio serwisowany i legalizowany.

Kiedy myślisz „waga”

Postępująca cyfryzacja zmienia świat. Coraz mniej osób pamięta wagi szalkowe i odważniki. Niektóre sklepy trzymają jeszcze takie muzealne, bezużyteczne już dziś okazy jako ciekawostkę. W naszych łazienkach stoją często wagi wskazujące przyrost masy naszego ciała. Dzięki rozwojowi techniki takie urządzenie dziś bez problemu stworzy indywidualny profil każdej ważonej i badanej osoby, obliczy tempo przemiany materii oraz poda wskaźniki informujące o przedziale prawidłowej masy dla naszego wzrostu, wieku i typu budowy.

Choć zakres działań wag jest szeroki, są intuicyjne w obsłudze. To istotne, bo często miejscem używania tego sprzętu jest sklep, targowisko. Wykorzystywane tu wagi kalkulacyjne potrafią przeliczyć wartość towaru na szalce na podstawie jego wagi i ceny. Wyświetlacze są wyraziste, a obudowy trwałe i szczelne. Precyzyjne wagi działają w magazynach. Można do nich podłączyć urządzenia zewnętrzne, mają możliwość drukowania czy nawet liczenia sztuk. Duże i małe przedmioty są tu ważone z dokładnością do kilku gram.

Serwisowanie wag

Firma Kumiega Wagi wypożycza wagi, sprzedaje je i serwisuje. Ważną usługą jest hybrydyzacja. Polega ona na modernizacji wag mechanicznych po dokładnej ocenie ich stanu technicznego. W miejsce układów mechanicznych montuje się  czujniki elektroniczne i umożliwia podłączenie drukarki czy komputera. Uzyskuje się wtedy wysoką dokładność ważenia i łatwość użytkowania wagi przy zachowaniu niskich kosztów. 

Nawet przy skrupulatnym użytkowaniu po dłuższym czasie dokładność ważenia spada. Aby określić sprawność wagi, serwisant dokonuje jej kalibracji (wzorcowania). W tym celu na urządzeniu umieszcza się wzorzec masy, który jest zbliżony do maksymalnej wartości jego udźwigu.  Wystawione świadectwo wzorcowania porównuje wskazania wagi z wartościami referencyjnymi i ukazuje precyzyjność pomiarów danej wagi. Autoryzowany serwis wag na wniosek użytkownika dokonuje także legalizacji wagi. Taką czynność należy przeprowadzać maksymalnie co 25 miesięcy. Uzyskany atest sygnalizuje naklejka-hologram z datą i miejscem legalizacji. Jest to obowiązek, który potwierdza urzędowo, że sprzęt działa należycie.