Życie w dużym mieście to ciągłe narażenie na hałas, jest on wszechobecny nawet w miejscach, gdzie ruch samochodowy jest mniejszy. Coraz więcej dużych miast inwestuje w mapy hałasu, znane także jako mapy akustyczne. Czym są one i jaki mają cel?

Mapa hałasu - czym jest i dlaczego powstaje?

Włodarze miast decydują się coraz częściej na stworzenie mapy akustycznej, która na pierwszy rzut oka wydawać by się mogła niepotrzebną inwestycją. Mapy akustyczne dostarczają kompletnej informacji na temat zagrożenia nadmiernym natężeniem hałasu w otaczającym nas świecie. Szczegółowe cele mapy akustycznej to:

  • tworzenie mapy najbardziej narażonych na hałas miejsc,

  • ostrzeganie mieszkańców o zagrożeniach związanych z hałasem środowiska,

  • tworzenie programów ochrony środowiska przed hałasem,

  • tworzenie programu danych dla monitoringu środowiska.

Mapy hałasu są tworzone przede wszystkim po to, aby miasto mogło prowadzić skuteczną walkę z hałasem. Jak mówi nam ekspert firmy JM Acoustics, która specjalizuje się w akustyce budowlanej, tworzenie polityki walki z hałasem ma ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta. Dzięki opracowaniu skutecznego programu ochrony środowiska przed hałasem możliwe jest poprawienie komfortu życia  mieszkańców. Podczas tworzenia mapy akustycznej miasta pod uwagę bierze się takie rzeczy jak hałas związany z:

  • ruchem kołowym,

  • ruchem tramwajowym,

  • ruchem kolejowym,

  • lotniskami,

  • działalnością przemysłową.

Mapy powstają na podstawie prowadzonych na bieżąco badań, a wiele miast wprowadziło wieloletnie programy monitorowania poziomu hałasu w mieście, aby zebrać bardziej dokładne dane do mapy akustycznej.

Dlaczego miasta inwestują w mapy hałasu?

Inwestycja w akustykę budowlaną jest zagadnieniem relatywnie nowym na rynku, ale niezwykle ważnym. Życie w mieście wiąże się z ciągłym hałasem, który jak udowadniają liczne badania, wpływa negatywnie na ludzki organizm, a także na środowisko. Walka z hałasem jest ważnym zagadnieniem, ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców i odbija się na całym mieście - przemyśle i transporcie.

Polityka walki z hałasem brana jest pod uwagę także podczas planowania zagospodarowania miejsca, tworzenia nowych miejsc pracy czy tworzenia nowych ciągów komunikacyjnych. Mapy hałasu są więc wykorzystywane przy opracowaniu planów zagospodarowania przestrzennego i są bardzo cennym źródłem informacji dla osób odpowiedzialnych za projektowanie infrastruktury miasta.

Mapy hałasu są więc koniecznością dla mieszkańców miasta oraz dla skutecznej walki z ochroną środowiska przed hałasem.